به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۲۴، ۱۳۹۷

گلشیفته فراهانی: فرش قرمز و صندلی خالی پناهی در کن

 گلشيفته فراهانی روی فرش قرمز جشنواره كن + ويدئو
در پنجمین روز از جشنواره فیلم کن در جنوب فرانسه، گلشیفته فراهانی، ستاره ایرانی فیلم "دختران آفتاب" روی فرش قرمز رفت و جای خالی جعفر پناهی در اولین نمایش فیلمش، "سه‌رخ"، بیش از هر چیز دیگری رخ نمود.
گلشیفته فراهانی در دختران آفتاب نقش فرمانده گروهی از زنان ایزدی را بازی می‌کند که به دنبال انتقام از نیروهای داعش هستند. فیلم را ایو هوسون کارگردانی کرده و آن طور که ازعکس‌های فرش قرمز آشکار بود، زنان نقش محوری در ساخت و پرداخت فیلم داشته‌اند.
گلشیفته فراهانی که با لباس شنل ( Chanel) و شیطنت و بازیگوشی خاص خودش روی فرش قرمز رفت، تحسین بسیاری از حاضران و هوادارانش در شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت.
فیلم دختران آفتاب با استقبال گسترده منتقدان روبرو نشده اما بعضی آن را به عنوان فیلمی پرشور و حرارت ستوده‌اند.
لشیفته بعد از مراسم فرش قرمز دختران آفتاب در ویدیویی در اینستاگرام خود از جعفر پناهی یاد کرد و گفت که جای او بسیار خالی است.
جعفر پناهی، کارگردان ایرانی به دلیل ممنوع‌‌الخروج بودن نتوانست برای نمایش فیلم خود به جشنواره کن برود.
آقای پناهی در اینستاگرامش ویدیوی گلشیفته فراهانی را از صندلی خالی‌اش در سالن نمایش فیلم گذاشته است.

بی بی سی  فارسی 

 گلشيفته فراهانی در فرش قرمز جشنواره كن + ويدئو یادداشت جعفر پناهی در حاشیه عدم حضورش در جشنواره کن

یورونیوز - جعفر پناهی فیلم‌ساز ایرانی که از خروج از ایران منع شده است با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اعلام کرده است که به نوشتن نامه طلب عفو در قبال دریافت اجازه خروج برای شرکت در جشنواره فیلم کن جواب رد داده است.
آقای پناهی که فیلم او با نام «سه رخ» در بخش مسابقه جشنواره کن امسال حضور دارد، توسط مقامات قضائی ایران به ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی و سفر به خارج از کشور محکوم شده است.
وی روز یکشنبه در حساب اینستاگرام شخصی خود نوشت: «در طى اين مدت دو بار به شكل غيرمستقيم جهت رفتنم به فستيوال كن پيام داده شد. پيامى كه به نوعى از من مى‌خواستند از آن نامه‌هاى معمول بنويسم تا مشكل سفرم حل شود. جوابم مشخص بود:«من جرمى مرتكب نشدم كه حال درخواست بخشش يا تقليل در حكمى كه داده‌اند بكنم. اگر مى‌خواستم چنين كنم، در زندان كرده بودم. نوشتن نامه يعنى قبول حكمى كه حتى در قرون وسطى يا دوران مك كارتى فكرش هم غير قابل باور بوده است.»
روز ۱۱ مه فیلمی در حساب آقای پناهی منتشر شد که وی را در حال بدرقه عوامل فیلم در فرودگاه امام خمینی تهران نشان می‌داد، در حالی که خود وی اجازه خروج از کشور را نداشت.