به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۲۴، ۱۳۹۷

کشورهای شرقی اتحادیه اروپا مانع از صدور "قطعنامه اورشلیم" شدند

جمهوری چک، رومانی و مجارستان مانع از صدور بیانیه انتقادی اتحادیه اروپا درباره انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم شده‌اند. گویا طرح رد شده، اعضای این اتحادیه را متعهد می‌کرده که سفارت خود را به اورشلیم منتقل نکنند.

انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) باعث تفرقه در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است. در روزهای گذشته سه کشور مانع از زمینه‌سازی صدور بیانیه مشترک ۲۸ کشور عضو این اتحادیه در رابطه با این موضوع مناقشه‌برانگیز شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری چک (CTK)، مجارستان، رومانی و جمهوری چک در روزهای گذشته صدور بیانیه انتقادی اتحادیه اروپا در مورد انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را بلوکه کردند.
به گزارش این خبرگزاری، یکی از سخنگویان وزارت خارجه جمهوری چک در پراگ گفته است: «جمهوری چک دلیلی برای این نمی‌بیند که اتحادیه اروپا دوباره در این لحظه در مورد این موضوع [انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم] اظهار نظر کند».
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری چک هم‌زمان به بیانیه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آخرین اجلاس خود اشاره کرده که در آن بر "مسئولیت جدی در رابطه با راه حل دو کشور" تأکید شده بود.
اما طرح پذیرفته‌نشده‌ی بخش دیپلماتیک اتحادیه اروپا، به گزارش خبرگزاری چک، فراتر از این رفته است. گویا این طرح، در صورت تصویب، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متعهد می‌کرده که سفارتخانه‌های خود را از تل‌آویو به اورشلیم منتقل نکنند.
یکی از سخنگویان میلوش زمان، رئیس جمهوری چک، گفته است که پراگ به این طرح اعتراض کرده و رومانی و مجارستان نیز از موضع جمهوری چک حمایت کرده‌اند. به گفته این منبع، سپس سه کشور یادشده با طرفداران طرح مزبور توافق کرده‌اند که بیانیه تنها می‌تواند به نام فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، منتشر شود.
تصمیم تکروانه ترامپ
سفارتخانه همه کشورهای خارجی در تل‌آویو قرار دارد. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به‌رغم هشدارها و مخالفت‌های بین‌المللی، اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) اعلام کرد که قصد انتقال سفارتخانه ایالات متحده از تل‌آویو به اورشلیم را دارد؛ اقدامی که معنای آن به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل بود.
دولت اسرائیل از تصمیم ترامپ استقبال کرد و فلسطینیان به شدت با آن مخالفت کردند. دلیل حضور تمامی سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در تل‌آویو، ناروشنی موقعیت حقوقی اورشلیم است.
اسرائیل بخش شرقی این شهر را در جنگ ۱۹۶۷ به اشغال خود در آورد و در سال ۱۹۸۰ آن را ضمیمه خاک خود کرد. فلسطینی‌ها اما شرق اورشلیم را پایتخت کشور مستقل آتی خود می‌دانند. با این همه، اسرائیل تمامی شهر یعنی هر دو بخش شرقی و غربی آن را پایتخت "ابدی و تفکیک‌ناپذیر" خود می‌داند. جامعه جهانی این ادعا را به رسمیت نشناخته، بلکه توصیه می‌کند که وضعیت حقوقی اورشلیم بایستی در جریان گفت‌وگوهای صلح طرفین مناقشه تعیین شود.
قرار است فردا دوشنبه (۱۴ مه/ ۲۴ اردیبهشت) سفارتخانه آمریکا در اورشلیم افتتاح شود. اسرائیل تدابیر امنیتی را تشدید کرده است. ارتش اسرائیل نیز به حالت آماده‌باش در آمده و نیروهای خود در مرز با نوار غزه را به قصد آمادگی برای مقابله با تظاهرات احتمالی فلسطینیان، دو برابر کرده است.  

دویچه وله