به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آبان ۰۹، ۱۳۹۹

یادبود چوبی محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد از بیخ بریده شد

 
تنه درختی در پارک ملت مشهد که یک هنرمند جوان تصویر محمدرضا شجریان را پس از درگذشت او بر آن حک کرده بود، از بیخ بریده شد. فرزانه ابراهیم‌زاده، روزنامه‌نگار، با انتشار عکس‌هایی از قبل و بعدِ این تنه درخت، در توئیتر نوشت هنرمندی که این عکس را حکاکی کرده، گفته بوده این کار را با اجازه شهرداری و مسئولان پارک ملت انجام داده است.

با این حال، روز پنج‌شنبه اول آبان، رهگذارانِ این گوشهٔ «نسبتاً پرت» در پارک ملت با صحنه بریده شدن این تنه درخت از بیخ مواجه می‌شوند که بر روی آن گچ هم ریخته بوده است.
مسئولان شهری مشهد هنوز توضیحی در این باره بیان نکرده‌اند و نگهبانی پارک ملت نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده است.
یش از این نیز گزارش شده بود تصاویر محمدرضا شجریان، شبانه و بدون اجازه شرکت مجری طرح، از روی بیلبوردهای شهر همدان جمع‌آوری شده است، در حالی که دست‌کم هشت روز به پایان تاریخ مجوز نمایش بیلبوردها مانده بود.
لغو لحظه‌آخری مراسم هفتمین روز درگذشت محمدرضا شجریان نیز رویداد دیگری در این زمینه بود که در تهران رخ داد.

آقای نبی‌زاده خطاب به مسئولان مرتبط نوشت که اثرش «اگر به هر جهت مناسب نبود با خود من هماهنگ می‌شد تا خودم برای جابه‌جایی‌اش اقدام می‌کردم، نه با سناریوهای مضحک بنده را احمق فرض کنند و با تهدید بنده را از حق خودم که داشتن محصول دست خودم هست، منع کنند».

واکنش شهرداری مشهد به خبر بریده شدن تندیس شجریان:‌ با فعالیت‌های هنری خودسرانه برخورد می‌کنیمچند روز پس از بریده شدن تندیس چوبی محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد، یک مقام مسئول در شهرداری مشهد از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی کرد اما گفت عوامل نگهبانی «به دلایل زیست‌محیطی» با هرکسی که بدون مجوز فعالیت کند برخورد می‌کنند.


به گزارش خبرگزاری ایرنا، صدرا یوسفی، معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، دوشنبه‌شب ۵ آبان، گفت فرآیندهای قانونی برای ساخت این تندیس در هیچ مرجعی از شهرداری مشهد طی نشده و «اصل چنین موضوعی در حد یک شایعه است».


این در حالی است که احمد نبی‌زاده، پدیدآورنده این تندیس، روز گذشته اعلام کرد که علی‌رغم اختلاف نظر میان او و مدیریت پارک ملت، وقتی مدیر پارک تندیس را می‌بیند، «خوشش می‌آید و قول می‌دهد که نور و حفاظ» نیز برای آن تهیه کنند.

یادبود چوبی محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد از بیخ بریده شد

آقای نبی‌زاده اضافه کرده است که وقتی «روز دهم با صحنه خالی مواجه شدم، سریعاً من را به دفتر مدیر برده و با وعده و تهدید گفتند که پست نگذارم و من هم شرط گذاشتم که هر آن‌چه را از مجسمه شجریان مانده، به من برگردانند.»

با این حال معاون هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد با ایراد تردید در اصل این مطلب، گفته است: «ممکن است فردی به‌صورت خودسرانه و بدون مجوز اقدام به چنین کاری بکند، در این صورت نیز عوامل نگهبانی بوستان به دلایل زیست‌محیطی با وی برخورد خواهند کرد.»

پدیدآورنده این اثر روز گذشته خطاب به مسئولان نوشته بود که اثرش «اگر به هر جهت مناسب نبود با خود من هماهنگ می‌شد تا خودم برای جابه‌جایی‌اش اقدام می‌کردم، نه با سناریوهای مضحک بنده را احمق فرض کنند و با تهدید بنده را از حق خودم که داشتن محصول دست خودم هست، منع کنند».

محمدرضا شجریان که از سال ۱۳۸۸ به دلیل پیوستن به اعتراضات مردمی صداوتصویرش در صداوسیمای جمهوری اسلامی ممنوع شده بود، روز ۱۷ مهرماه پس از سال‌ها بیماری، در ۸۰ سالگی درگذشت و پیکر او روز ۱۹ مهر در توس و تحت کنترل و نظارت نیروهای امنیتی، در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

رادیو فردا