به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آبان ۰۷، ۱۳۹۹

نخستین جلسه دادگاه ، دختر نسرین ستوده برگزار شد

 نسرین ستوده پیش از بازداشت در کنار دخترش مهراوه خندان
مهراوه خندان، دختر ۲۰ ساله نسرین ستوده روز دوشنبه پنجم آبان‌ماه با شکایت یکی از ماموران بند زندان زندان اوین برای دفاع به دادگاه رفت. رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در خصوص جلسه امروز دادگاه نوشت "قاضی پرونده از شاکیان خواست که سی دی حاوی ویدئوی سالن ملاقات در روز مورد نظر را ارائه کنند. بنابراین مقرر شد تا روز شنبه فیلم دوربین مداربسته سالن ملاقات تحویل داده شود تا قاضی پرونده براساس آن و سایر دلایل موجود در پرونده اقدام به صدور رای نماید".

مرداد ماه امسال مهراوره خندان، دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری و زندانی سیاسی در ایران، بعد از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از چند ساعت با تامین قرار، موقتا آزاد شده است.

بازداشت دختر نسرین ستوده مربوط به ملاقات یک سال پیش او با مادرش در زندان اوین تهران بود که در جریان آن، یکی از ماموران زن زندان به حجاب او ایراد می‌گیرد اما با اعتراض مهراوه خندان رو به رو می شود.

شاکی این پرونده یکی از ماموران بند زنان زندان اوین به نام فاطمه حسن‌پور است.

مجازات خانوادگی؛ از آلمان نازی تا جمهوری اسلامی ایران
ماموران امنیتی ایران دختر نسرین ستوده را بازداشت و سپس موقتا آزاد کردند
آقای خندان امروز نوشته "به موازات جلسه دادگاه، مددکار زندان قرچک و نماینده قضایی زندان اوین درخواست سازش و انصراف از پرونده را داشتند که مورد موافقت مهراوه قرار نگرفت".

در آن زمان، گزارشگران بدون مرز اقدام انجام شده علیه مهراوه خندان را با هدف اعمال فشار بیشتر بر مادرش نسرین ستوده دانست که از میانه تابستان امسال با طرح خواست آزادی زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زده بود.

این نخستین بار نیست که دختر نسرین ستوده با مشکلات امنیتی و قضایی مواجه می‌شود. ماموران امنیتی و قضایی هشت سال پیش در حالی که مهراوه خندان ۱۲ ساله بود، او و پدرش را ممنوع‌الخروج کردند.

نسرین ستوده آن زمان هم توسط قوه قضائیه ایران به اتهاماتی از جمله "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام" به ۱۱ سال جبس محکوم شده و زندانی بود.

خانم ستوده از خرداد سال گذشته بار دیگر بازداشت و در روزهای گذشته بدون اعلام قبلی از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شده که گفته می‌شود شرایط بسیار بدتری دارد.

بی بی سی  فارسی