به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آبان ۰۱، ۱۳۹۹

نامزد جمال خاشقجی علیه ولیعهد عربستان شکایت کرد

 
خدیجه چنگیز،  نامزد خاشقجی
دو سال پس از قتل فجیع روزنامه‌نگار منتقد سعودی، نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری علیه محمد بن سلمان شکایت کردند. ولیعهد عربستان متهم است که دستور این قتل را صادر کرده و شماری از نزدیکانش در ارتکاب آن دست داشته‌اند.
خدیجه چنگیز شکایتی علیه محمد بن سلمان، به دادگاهی در شهر واشنگتن ارائه کرده و به خاطر قتل نامزدش، جمال خاشقجی خواستار دریافت خسارت از ولیعهد عربستان سعودی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گروه حقوق بسری "دموکراسی برای جهان عرب اکنون" که خاشقجی آن را پایه‌گذاری کرده شاکی دیگر این پرونده است.

شکایت دادخواهی قتل فجیع روزنامه‌نگار منتقد عربستان سه‌شنبه ۲۹ مهر در دادگاه ثبت شد. خاشقجی دهم مهر ماه ۱۳۹۷ برای تکمیل مدارک ازدواجش وارد کنسولگری عربستان در استانبول و پس از آن ناپدید شد.

اتهام به بن سلمان و درخواست غرامت

خدیجه چنگیز در شکایت خود محمد بن سلمان و بیست نفر دیگر را به دست داشتن در قتل خاشقجی متهم کرده و می‌گوید این جنایت به لحاظ شخصی و مالی به او لطمه زده است. او خواستار دریافت غرامت شده است.

مطابق شواهد موجود روزنامه‌نگار منتقد سعودی پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی به قتل رسیده و جسدش تکه تکه شده است. تاکنون ردی از جسد قاشقجی پیدا نشده است.

حکومت سعودی ابتدا ادعا می‌کرد این روزنامه‌نگار منتقد از کنسولگری خارج شده و سپس مدعی شد مرگ او بر اثر مشاجره و "درگیری فیزیکی" در کنسولگری رخ داده است.

سرانجام با افزایش فشارهای بین‌المللی و اظهارات مقامات ارشد ترکیه مبنی بر در اختیار داشتن یک فایل صوتی از مکالمه‌های لحظه قتل، دادستان عمومی عربستان تائید کرد که قتل خاشقجی به دستور سعود قحطانی، از نزدیکان محمد بن‌سلمان و با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.

دادگاهی در عربستان ماه گذشته پنج متهم این پرونده را به ۲۰ سال و سه متهم دیگر را مجموعا به ۲۴ سال زندان محکوم کرد اما نام آنها را اعلام نکرد. پیشتر گزارش شده که قحطانی تبرئه شده است.

جمال خاشقجی، سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس نشریه آمریکایی واشنگتن‌پست بود. او زمانی با دربار پادشاهی سعودی روابط نزدیکی داشت اما بعدها به منتقد آنها و طرفدار اصلاحات سیاسی تبدیل شد.

عربستان قتل جمال خاشقجی را به "عوامل خودسر" نسبت داده و پرونده را مختومه اعلام کرده است. دادستانی کل استانبول فروردین امسال کیفرخواستی علیه دو مشاور سابق محمد بن سلمان و ۱۸ شهروند دیگر عربستان صادر کرد و درخواست جلب آنها را در اختیار پلیس بین‌المللی (اینترپل) قرار داد.

دویچه وله فارسی