به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۱۹، ۱۴۰۱

کاهش تعداد معاملات مسکن در محبوب‌ترین مناطق تهران

 همه‌چیز درباره کاهش تقاضا در بازار مسکن تهران ‌‌‌

متوسط قیمت مسکن در تهران قله جدیدی را فتح کرد، ولی شاهد افت ۲۵ درصدی حجم معاملات بودیم. بیشترین کاهش تقاضا در مناطق ۹، ۱۵ و ۱۰ به‌چشم می‌خورد

فرارو- منطقه پنج محبوب‌ترین نقطه تهران در بازار مسکن پایتخت است. طبق آخرین آمار‌های رسمی حدود ۱۵ درصد از کل معاملات مسکونی تهران در این محدوده شهر منعقد شده، اما تعداد واحد‌های خرید و فروش شده در همین منطقه نسبت به ماه قبل ۲۵ ریزش داشته. براساس آمار‌ها این رقم را می‌توانیم به کل پایتخت تعمیم بدهیم و بگوییم باوجود اینکه تیرماه امسال متوسط قیمت مسکن در تهران قله جدیدی را فتح کرد و به متری ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید، ولی شاهد افت ۲۵ درصدی تعداد معاملات مسکونی بودیم. آب شدن یک‌چهارم از تعداد معاملات مسکونی پایتخت طی تیرماه امسال با شدت مختلفی در کل مناطق ۲۲ گانه دیده می‌شود و در مناطق ۹، ۱۵ و ۱۰ بیشترین کاهش تقاضا به‌چشم می‌خورد.

کاهش تعداد معاملات مسکن در محبوب‌ترین مناطق تهران

به گزارش فرارو، منطقه پنج تهران به‌تن‌هایی ۱۵ درصد از سهم معاملات مسکن تهران را به خود اختصاص داده است. از ۱۰ هزار و ۲۹۴ واحد خرید و فروش شده در کل تهران، هزار و ۵۰۲ مورد در منطقه پنج رخ داده و باید این محدوده را محبو‌بترین نقطه در بازار مسکن تهران بدانیم. مناطق دو و چهار با سهم ۹ و هشت درصدی از این حیث در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. با این حال تیرماه امسال در هر سه منطقه شاهد کاهش معاملات رسمی مسکن بودیم. در منطقه پنج رقم هزار و ۵۰۲ معامله درحالی بیشترین تعداد خرید و فروش مسکن در تهران به‌شمار می‌رود که همین عدد در خرداد امسال هزار و ۹۹۶ معامله بوده است. در منطقه دو تعداد معاملات مسکن طی تیر‌ماه ۹۴۳ مورد و در خرداد هزار و ۳۳۸ واحد بوده است. تعداد معاملات مسکن در منطقه چهار نیز تیرماه به عدد ۹۰۱ رسید درحالی که خرداد شاهد انعقاد هزار و ۱۲۶ واحد مسکونی بودیم.

کاهش تعداد معاملات مسکن در مناطق کم‌تقاضای بازار مسکن تهران

مناطق ۱۹، ۲۰ و ۱۶ به‌ترتیب کم‌تقاضاترین منطقه‌های تهران در بازار مسکن به‌شمار می‌روند. در منطقه ۱۹ تیرماه امسال شاهد خرید و فروش فقط ۵۶ واحد مسکونی ظرف ماه گذشته بودیم. یعنی با احتساب روز‌های تعطیل رسمی، روزانه کمتر از دو واحد مسکونی در این منطقه دست به دست شده و همین تعداد هشت معامله کمتر از خرداد است. تیر امسال در منطقه ۲۰ تعداد معاملات مسکونی از ۱۴۴ به ۱۲۴ مورد تقلیل پیدا کرد و در منطقه ۱۶ نیز درحالی ۱۳۹ واحد مسکونی معامله شد که خرداد این رقم ۲۰۴ تا بود.

بیشترین کاهش معاملات مسکن در کدام مناطق رخ داد؟

منطقه ۹ تهران تیرماه امسال با ریزش ۳۷ درصدی تعداد معاملات مسکن روبرو شد. در این منطقه از شهر درحالی شاهد خرید و فروش ۱۶۹ واحد مسکونی بودیم که خرداد این تعداد ۲۷۲ تا بود. بعد منطقه ۹، بیشترین کاهش تعداد معاملات مسکن پایتخت در مناطق ۱۵ و ۱۰ به‌چشم می‌خورد. جایی که در منطقه ۱۵ تعداد معاملات مسکونی با افت ۳۵ درصدی از ۶۷۰ به ۴۳۲ واحد کاهش پیدا کرد. همچنین در منطقه ۱۰ تعداد معاملات مسکونی ظرف یک ماه از هزار و ۲۴۹ به ۸۶۰ واحد تغییر کرد. یعنی تعداد معاملات مسکونی در این محدوده نسبت به خرداد ۳۱ درصد افت داشته است.

کمترین کاهش معاملات مسکن در کدام مناطق رخ داد؟

متوسط قیمت مسکن در تهران تیرماه امسال درحالی به قله ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید و نسبت به خرداد تقریبا شش درصد رشد کرد که در تمامی مناطق ۲۲ گانه پایتخت شاهد کاهش تعداد معاملات رسمی بودیم. طبق آمار‌های رسمی تعداد معاملات رسمی مسکن در تهران تیرماه امسال با افت ۲۵ درصدی نسبت به خرداد به ۱۰ هزار و ۲۹۴ واحد مسکونی رسید. مناطق ۹، ۱۵ و ۱۰ که بیش از ۳۰ درصد از حجم معاملات خود را از دست دادند، صدرنشین فهرست بیشترین کاهش تعداد معاملات مسکونی در تهران طی تیر‌ماه لقب گرفتند، اما در طرف مقابل در مناطق ۱۸، ۱۹ و ۲۰ شاهد کمترین ریزش تعداد معاملات مسکونی بودیم. طوری که در منطقه ۱۸ و ۲۰ تعداد معاملات مسکونی ۱۳ درصد نسبت به خرداد کاهش پیدا کرد و این رقم در منطقه ۱۹ حدود ۱۵ درصد برآورد می‌شود.

تفاوت تعداد معاملات مسکن در پایتخت

منطقه

تعداد معاملات رسمی خرداد

تعداد معاملات رسمی تیر

یک

۶۲۰

۵۰۵

دو

هزار و ۳۳۸

۹۴۳

سه

۵۳۳

۴۱۲

چهار

هزار و ۱۲۶

۹۰۱

پنج

هزار و ۹۹۶

هزار و ۵۰۲

شش

۵۷۶

۴۳۱

هفت

۸۴۱

۵۹۸

هشت

۷۸۱

۵۹۲

۹

۲۷۲

۱۶۹

۱۰

هزار و ۲۴۹

۸۶۰

۱۱

۷۰۸

۵۲۵

۱۲

۴۲۳

۳۰۸

۱۳

۴۵۵

۳۲۲

۱۴

۸۵۸

۶۵۱

۱۵

۶۷۰

۴۳۲

۱۶

۲۰۴

۱۳۹

۱۷

۲۶۰

۲۱۶

۱۸

۲۸۱

۲۴۱

۱۹

۶۴

۵۶

۲۰

۱۴۴

۱۲۴

۲۱

۲۳۵

۱۸۲

۲۲

۲۴۰

۱۸۵

مجموع

۱۳ هزار و ۸۷۴

۱۰ هزار و ۲۹۴