به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۱۰، ۱۴۰۱

دو خلبان روس با سامانه هیمارس کشته شده‌اند

  

دو خلبان ارشد روسیه بر اثر حملات راکتی سامانه هیمارس که آمریکا در اختیار ارتش اوکراین قرار داده است، کشته شده‌اند.

به گزارش یورونیوز،  ایالات متحده تاکنون ۱۲ واحد از این راکت‌ها را به اوکراین فرستاده تا ارتش این کشور بتواند در مقابل حملات نیروهای روس از خود دفاع کند.

به گزارش میل‌آنلاین ماکسیم پوتیومین ۴۱ ساله، خلبان ارشد روس، روز ۸ ژوئیه در دونتسک و بر اثر حملات راکتی هدایت شونده دقیق جان باخت. یکی دیگر از خلبانان نیروی هوایی ارتش روسیه، آناتولی استاسیوکیویچ ۵۴ ساله بوده که او هم گمان می‌رود در همان حمله کشته شده باشد.

پدر پوتیومین به یک رسانه روسی گفته است که به باور او مرگ پسرش ناشی از حمله راکت هیمارس بوده است. آقای پوتیومین همچنین می‌گوید: «تا آنجا که من می‌دانم پسرم مورد اصابت موشک هیمارس قرار گرفته است. سامانه‌ای که اخیرا در مورد آن بسیار شنیده‌ایم.»

«هیمارس»‌ آمریکا در راه اوکراین؛ «کابوس طالبان» توازن قوا را در جنگ روسیه به هم می‌زند؟
گزارش‌ها حاکی از آن است که هر دو خلبان از افسران ارشد در بخش هوانوردی  گارد ۱ بارانوویچی نیروی هوایی روسیه بوده‌اند.

سامانه‌های راکتی هیمارس برای نخستین بار ماه گذشته وارد اوکراین شد و از آن زمان نقش مهمی در مبارزه ارتش اوکراین با نیروهای روس ایفا کرده است. ژنرال مارک میلی، رئيس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است که ایالات متحده تاکنون ۱۲ واحد از این سامانه را تحویل اوکراین داده و ۴ دستگاه دیگر هم به زودی راهی این کشور خواهد شد.

هیمارس از قابلیت راکتی موجود در ارتش اوکراین پیشرفته‌تر است و می‌تواند اهدافی تا ۵۰ مایل دورتر را نیز مورد هدف قرار دهد. اوکراین می‌گوید از این سلاح‌ها برای کشتن یک ژنرال روسی، انهدام ۵۰ انبار مهمات و ضربه زدن به یک پل کلیدی استفاده کرده است.

ارسال مداوم تسلیحات از سوی آمریکا برای اوکراین، خشم مقام‌های کرملین را به همراه داشته و ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری این کشور تهدید کرده که در پاسخ به این اقدام، حملات روسیه به اوکراین تشدید خواهد شد.

اوکراین با پهپاد به مقر ناوگان روسیه در کریمه حمله کرد

فرماندار منطقه‌ای در شبه جزیره کریمه روز یکشنبه از زخمی شدن دست کم پنج نفر در جریان حمله پهپادی نیروهای مسلح اوکراین به مقر ناوگان دریایی ارتش روسیه در دریای سیاه خبر داد.

میخائیل رازوُجایف، فرماندار سواستوپول، شهر بندری در جنوب شبه جزیره کریمه تایید کرد که در جریان حمله پهپادی اوکراین به مقر ناوگان دریایی روسیه در این منطقه دست کم پنج نفر مجروح شدند.

وی در پیامی تلگرامی که بامداد روز یکشنبه ۳۱ ژوئیه منتشر شد، با اشاره به روز بزرگداشت ناوگان دریایی روسیه که امروز در روسیه جشن گرفته می‌شود، اعلام کرد: «ملی‌گرایان اوکراینی تصمیم گرفتند روز ناوگان دریایی ما خراب کنند.»

به گفته فرماندار شهر سواستوپول در حمله این پهپاد به محوطه محل استقرار ناوگان دست کم پنج نفر از کارکنان این ناوگان مجروح شده‌اند.

رازوُجایف تصریح کرد که تمام جشن‌های روز ناوگان روسیه «به دلایل امنیتی لغو شده» و از ساکنان سواستوپل خواست «در صورت امکان» خانه های خود را ترک نکنند.

جشن‌های گسترده‌ای برای مراسم بزرگداشت ناوگان روسیه در سراسر این کشور برنامه ریزی شده که ولادیمیر پوتین قرار است بر یکی از مهم‌ترین آنها یعنی رژه دریایی در سن پترزبورگ نظارت کند.

این اولین بار است که مقامات روسیه از زمان آغاز تهاجم نظامی به اوکراین دری روز ۲۴ فوریه، از وقوع چنین حمله‌ای به مقر نظامیان دریایی خود خبر می‌دهند.

روسیه در نخستین روزهای حمله نظامی به اوکراین، بخشی از جنوب این کشور به ویژه منطقه خرسون، واقع در نزدیکی کریمه را به اشغال خود درآورد فتح کرد.

نیروهای اوکراینی در هفته‌های اخیر برای بازپس گیری این مناطق از دست رفته به عملیات تهاجمی در جنوب دست زدند که با موفقیت‌هایی نیز همراه بود.

یورونیوز