به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آبان ۰۲، ۱۳۹۰

بزرگش نخوانند اهل خرد
که نام بزرگان به زشتی برد

«بختیارهای تازه را در نسل جدید بجوئید! حتی صد برابر بهتر!»
در پاسخ به گفتگوی شاهزاده رضا پهلوی با صدای آلمان 
فرهنگ ایران
« بختیارهای تازه را در نسل جدید بجوئید! اما بختیارهای دیروزی که شما جست‌وجو می‌کنید، من امروز در نسل امروزی ایران سراغ دارم، حتی صد برابر بهتر ! » این بخشی از سخنان رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، در پاسخ به پرسش های، جمشید فاروقی، رئیس بخش فارسی صدای آلمان در پانزدهم اکتبر 2011 می باشد. جمله ای زیبا و به ظاهر منطقی، ولی عوام فریبانه! که در پس آن خشمی نامعلوم نهفته است! باد کردن در آستین جوانان ایران بدون پرداختن کوچکترین هزینه ای! به هدف تسویه حساب با تاریخ و مردان تاریخی! ناسپا سی در برابر فداکاری و جانبازی میهن دوستانی که جان خود را در راه ایران گذاشتند.

هنگامی که جمشید فاروقی می پرسد « شما از خودتان و از ایران صحبت کردید. من بناچار باید کمی به عقب برگردم. این صحبت‌هایی که امروز شما در مورد حکومت سکولار می‌کنید، این همان حرفی است که دکتر شاپور بختیار از همان نخستین روزی که سرکار آمد روی آن تأکید داشت. چرا شما بعد از آمدن به پاریس نتوانستید با او که در واقع حرف امروز شما را دائماً تکرار می‌کرد، به توافق برسید؟ امروز شما صحبت از اتحاد و پیوند و وحدت میان همه نیروها می‌کنید. در حالی که من فکر می‌کنم ملت ایران انتظاری از شما دارد، این که پاسخ دهید چرا آن زمان با فردی که همین حرفها را می‌زد نتوانستید توافق کنید؟»

ولیعهد سابق که اکنون مرد میان سالی شده و گرد زمان بر موهایش نشسته است، این پرسش را برنمی تابد، وی به خوبی می داند، حکومت سکولاری که ایشان امروزدر سواحل آرام کشور های غربی به آن شناخت پیدا کرده اند و منادی آن شده اند را، سی و دو سال پیش در ایران آشوب زده و در شرایطی که کسی یارای مقابله با سیل خروشان نابخردی همگانی را نداشت، شاپور بختیار شجاعانه و بار ها فریاد کرد، همان زمانی که پادشاه درمانده، سرخورده و بیمار ایران، سخنرانی معروف سیزدهم آبان خود را با جمله « بسمه تعالی» آغاز کرد. در همان زمان ولیهعد در آمریکا بسر می برد و در یک گفتگو با خبر گزاری ها آمادگی خود را برای جانشینی پدر اعلام کرد، او نمی دانست که آمریکا وغرب، جانشین پدر را در جزیره گوادلوپ بر خواهند گزید و او دیگر نقشی در آینده کشور نخواهد داشت.

پس از درگذشت محمد رضا شاه پهلوی درقاهره، در ماه ژوئیه 1980، شاهزاده رضا پهلوی در مراسمی که فیلم آن موجود است، با ادای جملات زیر اعلام پادشاهی کرد.
"من خداوند متعال را گواه گرفته، به کلام الله مجید و به آنچه نزد خدا محترم است قسم یاد میکنم که تمام هم خود را مصروف حفظ استقلال ایران نموده، حدود مملکت و حقوق ملت را محفوظ و محروس بدارم."

در این سخنان کوچکترین بویی از سکولاریسم به مشام نمی رسد، بی شک سال ها پس از شاپور بختیار، شاهپور رضا پهلوی و بسیاری دیگر از ایرانیان با اندیشه سکولاریسم و جدایی دین از حکومت آشنا شدند.
خوشبختانه در ایران کنونی جوانان فرهیخته بسیاری وجود دارند که حتی، هزار برابر بهتر از شاهزاده سالخورده، وبه دور از هر گونه جهت گیری های سیاسی و تسویه حساب های تاریخی، می توانند در برقراری حکومت مردم سالاری و سکولاریسم در آینده ایران، نقش تاریخی اجرا نمایند.

فرهنگ ایران
۲۳ مهر ۱۳۹۰