به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مهر ۲۱، ۱۳۹۰

نامه شورای فعالان ملی - مذهبی به رئیس قوه قضائیه

در باره ی عزت الله سحابی، هاله سحابی و هدی صابر  
 شورای فعالان ملی-مذهبی با انتشار نامه ای سر گشاده خطاب به رییس قوه قضاییه خواستار بررسی «تخلفات مقامات انتظامی در جریان تشییع جنازه مرحوم مهندس عزت الله سحابی»، «شکایت خانواده شهید هاله سحابی» و «علل و عوامل حمله قلبی زنده یاد هدی صابر» شده است.

ریاست محترم قوه قضاییه

احتراما به اطلاع می‌رساند طی ماه‌های اخیر فعالان ملی- مذهبی از جهات مختلف در معرض تهدید‌ها و فشارهای امنیتی قرار گرفته‌اند. البته این برخوردهای عموما غیرقانونی و تهدیدآمیز تازگی ندارد. در طول سالهای پس از انقلاب به انحای گوناگون مسئولان امر با نقض حقوق مصرح در قانون اساسی فعالان ملی- مذهبی را همچون سایر نیروهای مستقل مدافع آزادی و دمکراسی، تحت انواع فشار‌ها قرار داده‌اند تا آنان از انجام وظایف دینی و ملی صرفنظر کنند. آخرین این برخوردهای غیرقانونی و مغایر با موازین دینی و ملی در جریان فوت و تشییع جنازه مرحوم مهندس عزت الله سحابی رخ داد؛ فشار‌ها و برخوردهایی که به فاجعه شهادت فرزند او هاله سحابی و همراه برجسته‌اش، هدی صابر منجر شد. شورای فعالان ملی - مذهبی اگرچه ارزیابی مثبتی از استقلال قوه تحت مدیریت جنابعالی ندارد، اما به حکم وظیفه دینی و ملی خود و از آنجا که مطابق کلام وحی امر به معروف و نهی از منکر از وظایف ذاتی همه مسلمانان قلمداد شده، انتظار دارد در موارد زیر دستور بررسی و پیگیری سریع را صادر فرمایید:

۱- بررسی تخلفات مقامات انتظامی در جریان تشییع جنازه مرحوم مهندس عزت الله سحابی و نقض توافقات حاصل از مذاکرات متعدد آنان با خانواده سحابی، که منجر به هتک حرمت مرحوم مهندس عزت الله سحابی و خانواده محترم ایشان شد، و نهایتا به فاجعه شهادت مرحومه هاله سحابی ختم گردید.

۲- بررسی شکایت خانواده شهید هاله سحابی درباره عامل ضربه به او در جریان تشییع پیکر پدرش که منجر به سقوط او بر زمین و نهایتا ایست قلبی وی شد. همچنین بررسی نحوه برخورد ماموران حاضر در صحنه با پیکر مرحومه. خاطر نشان می‌سازد به علت وجود تعداد زیادی دوربین فیلمبرداری در محل حادثه که همگی مربوط به واحدهای امنیتی بود، لحظه به لحظه حادثه تصویر برداری شده، ضمن آنکه شاهدان حاضر در مراسم نیز بار‌ها آمادگی خود را برای بیان شهادت در برابر هر مرجع صالح اعلام کرده‌اند.

۳- بررسی علل و عوامل حمله قلبی زنده یاد هدی صابر در زندان، عدم ارائه خدمات درمانی مناسب و به موقع توسط مقامات زندان و تعلل در اطلاع رسانی به خانواده وی در زمان فوت آن مرحوم.

شورای فعالان ملی- مذهبی

۱۸ مهرماه ۱۳۹۰