به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، مهر ۲۲، ۱۳۹۰

ناصر تقوایی، همسر مرضیه وفا مهر:

حکم شلاق همسرم واکنش خوبی نخواهد داشت

 به دنبال بازتاب رسانه ای گسترده ی محکومیت مرضیه وفا مهر بازیگر فیلمِ “تهران من حراج” به یک سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق، ناصر تقوایی کارگردان ایرانی و همسر این بازیگر به جرس می گوید:
«ما منتظر دادگاه تجدید نظر هستیم، اگر حکم شلاق همسرم اجرا شود عکس العمل خوبی در جامعه نخواهد داشت.»
پس از اجرای حکم شلاق سمیه توحیدلو و پیمان عارف به اتهام اهانت به احمدی نژاد، محکومیت یک زندانی غیر سیاسی به نود ضربه شلاق به اتهام بازیگری در فیلمی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخته شده بود در رسانه های جهان انعکاس زیادی یافت. این در حالی است که هنوز از سوی جامعه هنری کشور واکنشی به این حکم نشده است.
ناصر تقوایی می گوید: حکم نود ضربه شلاق، نتیجه حکم دادگاه اول بوده و ما امروز تقاضای تجدید نظر دادیم و امیدواریم در دادگاه تجدید نظر یک فکر اساسی در این مورد بشود.
وی می گوید: این حکم بعد از سه ماه صادر شده است و وکیل ما درخواست تجدید نظر را رسما ارایه داده است و تانظر قطعی دادگاه تجدید نظر اعلام نشود نمی شود چیزی گفت اما امیدوارم چنین حکمی در مورد همسرم هیچ وفت اجرا نشود.

فیلم «تهران من حراج» ساخته گراناز موسوی، فیلمساز ایرانی مقیم استرالیا ، داستان دختر هنرمندی است که در جریان برگزاری جشنی با یک پسر ایرانی ساکن استرالیا آشنا می شود و در تلاش است تا همراه او ایران را ترک کند. مرضیه وفامهر پس از بازی در این فیلم در اوایل تیرماه به همراه عوامل دیگر فیلم بازداشت شده بود که البته سایر بازداشت شدگان آزاد و خانم وفامهر در حال حاضر در زندان قرچک ورامین در بازداشت به سر می برد.
ناصر تقوایی که خود کارگردان فیلم هایی چون دایی جان ناپلئون، ناخدا شیرخورشید، بوده است می گوید: هفته ای یک روز با همسرم ملاقات می کنیم و تماس تلفنی هم با او داریم که ایشان هم در جریان حکم شلاق قرار گرفته است اما امیدواریم این حکم اجرا نشود.
وی می گوید: این مسایل نیاز به کارشناسی و تخصصی دارد. دادگستری کارشناسان هنری دارد که آنها باید در این زمینه وارد شوند اما متاسفانه در مورد این پرونده آنها وارد نشده اند هنوز.
ناصر تقوایی بار دیگر تاکید می کند که ما منتظر رای دادگاه تجدید نظر می مانیم و فکر می کنم اجرای حکم شلاق در مورد یک هنرمند عکس العمل خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

خانواده خانم وفامهر در روزهای نخست بازداشت او سکوت اختیار کرده بودند تا مبادا نهادهای امنیتی به دلیل سر و صدای رسانه ای این پرونده را دچار مشکل کنند اما پس از آنکه پاسخی در مواجهه با سکوت خود نیافتند، بعد از گذشتِ دو هفته اخبار مربوط به بازداشت او در رسانه ها منعکس شد.
ناصر تقوایی پیشتر گفته بود: ” قاضی پرونده به وکیل مرضیه وفامهر گفته که آزاد نشدن مرضیه به علت مصاحبه های من با رادیو و تلویزیون های خارجی بوده است.
خانم موسوی پیشتر در گفت و گو با بی بی سی فارسی با تاکید بر این مسئله که این فیلم یک پروژه دانشجویی بوده و فیلمنامه ای ۴۰ صفحه ای داشته است، گفته بود: “فیلم با مجوز ساخته شده، فیلمی که نمای خیابانی دارد نمی تواند بدون مجوز باشد. ضمن آنکه عوامل فیلم بدون مجوز قرارداد نمی بندند و اینکه عنوان شده فیلم بدون مجوز است، از پایه بی اساس است.”

فیلم سینمایی تهران من حراج My Tehran For Sale