به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۱۱، ۱۳۹۱

جمعی از هنرمندان برای حمايت از مهاجران افغان به مازندران می‌روند


چندی است که مساله سختگيری برای مهاجران افغان‌ آن هم از سوی مسوولان شکل ديگری به خود گرفته است و استان مازندران می‌خواهد پيشقراول اخراج آنان از ايران باشد.
اما هنرمندان که در اين مسايل معمولا به عنوان نبض تپنده جامعه عمل می‌کنند در اين راه پيشقدم شده‌اند و نسبت به اين اتفاق واکنش نشان داده‌اند و قصد دارند با حضور در شهرهای مختلف و در بين افغان‌های مقيم ايران جلوی خدشه‌دار شدن چهره کشور را با اين حرکت‌های نادرست بگيرند. 
داريوش مهرجويی، مانی حقيقی، ليلا حاتمی، نيکی کريمی، علی مصفا و جمع ديگری از هنرمندان اعلام کردند که برای همدلی با مهاجران افغان به استان مازندران سفر خواهند کرد.
مانی حقيقی کارگردان مطرح اين روزها از کسانی است که به اين مساله واکنش نشان داده است به گونه‌ای که قصد دارد فيلم «مهرجويی: کارنامه چهل‌ساله» را با همراهی «داريوش مهرجويی» و جمع ديگری از بازيگران و همکاران شناخته شده سينمای ايران که در فيلم‌های مهرجويی حضور داشته‌اند به شهرهای مختلف مازندران ببرد و با حضور افغان‌های مقيم اين شهرها به نمايش بگذارد. در اين همدلی و حرکت نمادين ليلا حاتمی، علی مصفا، نيکی کريمی و جمع ديگری از بازيگران و همکاران فيلم‌های متعدد داريوش مهرجويی همراه خواهند بود.
هرچند هنوز زمان اين سفر مشخص نشده است. مانی حقيقی در اين زمينه می‌گويد: «ما به دنبال مکان‌هايی برای نمايش اين فيلم در شهرهای مختلف اين استان هستيم و قصد داريم برای همه و به‌خصوص شهروندان افغان اين فيلم را نمايش دهيم و خودمان در کنارشان حضور داشته باشيم تا اعتراض‌مان را به اين تصميم مطرح کنيم.»
داريوش مهرجويی اين روزها که آخرين ساخته‌اش «نارنجی پوش» روی پرده است خود همراه فيلم شده است تا بتواند عقايدی که در فيلم دارد را به صورت اجرايی‌تر مطرح کند. چهره اجتماعی که هنرمندان برای خود تعريف می‌کنند اين روزها می‌تواند به از بين بردن مسايلی از اين دست‌کمک کند.
مسايلی که سبب خدشه‌دارشدن چهره ايران می‌شود و روند واکنشی هنرمندان که از ديروز آغاز شده است می‌تواند جلوی اين‌گونه رفتارهای نژادپرستانه را بگيرد. اصغر فرهادی کارگردان جهانی برنده اسکار قرار است ۲۲ و ۲۳ ارديبهشت به تهران بيايد و در چند مدرسه افغان با حضور کودکان، فيلم «جدايی نادر از سيمين» را نمايش دهد.