به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، فروردین ۲۸، ۱۳۹۱

انتقاد گونتر گراس از ممنوع شدن سفرش به اسرائیل
نویسنده آلمانی در واکنش به ممنوع الورود بودن خود به اسراییل نوشت که لحن این تصمیم او را به یاد احکامی می‌اندازد که رییس سرویس مخفی آلمان شرقی صادر می‌کرد. حق ورود به خاک آلمان شرقی نیز از گراس سلب شده بود.
گونتر گراس، نویسنده آلمانی و دارنده جایزه نوبل ادبی در روز چهارشنبه ۱۱ آوریل، یادداشتی در نشریه "زود دویچه سایتونگ" نوشته و رویکرد مسئولان اسراییلی را همانند اریش میلکه، رییس وقت اداره اطلاعات آلمان شرقی دانسته است.
او تصمیم دولت اسراییل در ممنوع الورود کردن خود به این کشور را مشابه همان متدی دانسته که اریش میلکه در برابر مخالفان آلمان شرقی سابق به کار می‌بست. یادداشت گراس با عنوان " اکنون همانند آن زمان" منتشر شده است.
گراس در پاسخ به تصمیم اخیر اسراییل نوشته که قبل از این و در طول زندگی ۸۴ ساله خود، حق سفر به دو کشور دنیا را نیافته که شامل آلمان شرقی و برمه در اواخر دهه هشتاد میلادی می‌شدند.
گراس افزوده که اریش میلکه، در آغاز سفر وی به آلمان شرقی را ممنوع کرد اما یکسال بعد با درجه بندی او به "عنصر نامطلوب" و تعیین مقررات و نظارت شدید، این ممنوعیت را برداشت.
گونتر گراس در ادامه یادداشت کوتاه خود آورده که ممنوعیت سفر به برمه و آلمان دمکراتیک از سوی دو دیکتاتور اعلام شده بود اما چنین مجازاتی اینک از سوی وزارت داخله کشوری دمکراتیک عنوان می‌شود.
گراس در خطابه منثوری که هفته گذشته منتشر شد، اسراییل را متهم به تداراک احتمالی حمله نابودکننده به ایران کرد و رویکرد این کشور را تهدیدی برای صلح جهانی دانست. این خطابه انتقادات بسیاری برانگیخت. از نظر بسیاری از منتقدان، گراس در تشریح مناقشه کنونی بر سربرنامه اتمی ایران توازن را رعایت نکرده و حتی معلول را به جای علت گرفته است.
دولت اسرائیل در واکنش به این نوشته، دارنده جایزه نوبل ادبی را از حق سفر به اسراییل محروم ساخت و او را عنصر نامطلوب خواند.
الی جیشای، وزیر کشور اسراییل حتی خواستار آن شد که آکادمی نوبل در واکنش به سخنان گونتر گراس، جایزه وی را بازپس گیرد.
آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسراییل نیز در جریان دیدار با ماریو مونتی نخست وزیر ایتالیا گفت که سخنان گراس" لفاظی‌های مسخره‌" هستند.
اقدام دولت اسرائیل علیه گراس و اظهارات مقام‌های این کشور علیه وی نیز واکنش‌های انتقاد‌آمیز بسیاری را برانگیخت.
رفتار اخیر دولت اسراییل با گراس از سوی مخالفان این نویسنده نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. اوری آونری نویسنده اسراییلی گفته که توصیف گراس به عنصر نامطلوب حرف مزخرف و نامربوطی است. نشریه اسراییلی هاآرتص نیز اقدام دولت اسراییل علیه گراس را یک هیستری دانسته است.

دویچه وله