به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مهر ۰۶، ۱۳۹۸

ماکرون: "ژاک شیراک وارد تاریخ می شود"؛

فرانسه خود را برای ادای احترام به رئیس‌جمهوری پیشین خود آماده می کند
یک روز پس از مرگ ژاک شیراک رئیس جمهوری پیشین فرانسه، این کشور خود را برای ادای احترام به ژاک شیراک آماده می کند. پنجمین رئیس جمهور در جمهوری پنجم فرانسه که بامداد دیروز، پنجشنبه در سن ۸۶ سالگی خاموش شد، در گورستان مونپارناس پاریس و در کنار دخترش لورانس که در سال ۲۰۱۶ درگذشت، به خاک سپرده می شود.


امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، شامگاه پنجشنبه، طی سخنانی که از شبکه های رادیو و تلویزیونی این کشور پخش شد، با یادآوری عملکرد او و تأکید بر شخصیت دولتمردی که "به همان اندازه که او ما را دوست داشت، ما او را دوست داشتیم " گفت: "ژاک شیراک وارد تاریخ می شود و یاد او هیچگاه از خاطر ما نخواهد رفت."

کاخ الیزه و خانواده او اعلام کردند که برای گرامیداشت یاد و خاطره رئیس جمهوری پیشین فرانسه در نیم روز یکشنبه یک مراسم مردمی با حضور خانواده در محل اَنوَلید Invalides برگزار می شود.

این ادای احترام به "رابطه محکمی که ژاک شیراک با فرانسوی ها داشت، پیوند خورده است و همه کسانی که او را دوست داشتند به این مراسم خواهند آمد تا در کنار تابوت ژاک شیراک نسبت به وی ادای احترام کرده و یاد او را گرامی بدارند.

کاخ الیزه اعلام کرد که روز دوشنبه آینده در فرانسه به عنوان روز عزای ملی تعیین شده و در ساعت ۱۲ نیم روز دوشنبه مراسم بزرگداشت ژاک شیراک در کلیسای سن سولپیس Saint-Sulpice در پاریس انجام می شود. روز عزای ملی پیشتر پس از مرگ سه رئیس جمهوری پنجم فرانسه: شارل دوگل در سال ۱۹۷۰، ژرژ پومپیدو در ۱۹۷۴ و فرانسوا میتران در سال ۱۹۹۶ اعلام شده بود.

در همین حال، سخنگوی دولت فرانسه اعلام کرد که در ساعت ۳ پس از نیم روز دوشنبه برای گرامیداشت یاد ژاک شیراک در تمامی ادارات دولتی و مدارس این کشور مراسم یک دقیقه سکوت برگزار خواهد شد.

دیشب چراغ های برج ایفل پاریس برای گرامی داشت یاد ژاک شیراک که پیش از رسیدن به مقام ریاست جمهوری، سال های متمادی شهردار پاریس بوده، خاموش شدند.

درهای کاخ الیزه نیز تا روز یکشنبه برای امضای دفتر یادبود در مقابل عکس بزرگی از رئیس جمهوری پیشین فرانسه باز خواهد بود. فقط در روز پنجشنبه بین ساعت ۹ و ۲ صبح روز جمعه نزدیک به ۷۰۰ نفر برای ثبت نام، اعلام تسلیت و امضای این دفتر آمده بوده اند.

شهردار پاریس از روز پنجشنبه دهها عکس از نخستین شهردار این شهر، که از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۵ به این سمت انتخاب شده بود را در یک اکران عظیم به نمایش گذاشته است. شورای شهر پاریس نیز اجلاس خود را در روز دوشنبه که مصادف با روز عزای ملی برای بزرگداشت ژاک شیراک است، لغو کرد.

ژاک شیراک، رئیس جمهوری پیشین فرانسه پس از یک دوره طولانی مریضی که سال ها طول کشید، صبح روز پنجشنبه در خانه خود، در خیابان تورنون rue de Tournon در مرکز پاریس چشم از جهان فرو بست.

بر اساس خواسته همسر رئیس جمهوری پیشین فرانسه، برنادت، پیکر بی جان ژان شیراک، احتمالاً روز سه شنبه آینده، در یک مکان کاملاً خصوصی در گورستان مونپارناس پاریس در کنار آرامگاه دخترش لورانس، که در آوریل ۲۰۱۶ درگذشت، به خاک سپرده خواهد شد.

رادیو بین المللی فرانسه