به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مهر ۰۷، ۱۳۹۸

انتخابات زودهنگام اتریش؛ انتظار پیروزی ضعیف حزب محافظه‌کار مردم

مردم اتریش قرار است امروز در یک انتخابات زودهنگام پارلمانی شرکت کنند. این انتخابات پس از سقوط دولت ائتلافی و در پی انتشار یک ویدیو جنجالی در ماه مه(اردیبهشت) صورت می‌گیرد.

فروپاشی دولت اتریش پس از انتشار ویدیویی از هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر حزب آزادی اتریش و معاون صدراعظم این کشور بوقوع پیوست که او در آن ظاهرا وعده اعطای قراردادهای دولتی در ازای کسب حمایت سیاسی به کسی که ادعا می کرد از بستگان نزدیک یک شهروند قدرتمند روسیه است را می‌دهد.

براساس نظرسنجی‌ها سباستین کورتس، رهبر حزب محافظه‌کار مردم و صدراعظم پیشین اتریش در انتخابات پیروز خواهد شد، اما برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب خواهد داشت.

آقای کورتس، پس از انتخابات سال ۲۰۱۷ و به دنبال ائتلاف با راست افراطی، صدراعظم اتریش شده بود که پس از انتشار ویدیوی جنجالی استعفا کرد.

در این انتخابات احزاب سوشیال دمکرات، حزب راستگرای افراطی آزادی، سبزها و لیبرال‌ها نیز در رقابت تنگاتنگی با هم هستند.

انتظار می‌رود که پس از انتخابات مذاکرات ائتلاف بسیار دشوار باشد و حتی ممکن است هفته‌ها به طول بیانجامد.

شعب اخذ رای قرار است از ساعت ۷ صبح به وقت محلی اتریش باز شود و رای گیری تا ساعت ۵ عصر ادامه یابد.

پس از آن که ویدئویی از معاون صدراعظم اتریش منتشر شد که او را در حال وعده دادن قراردادهای دولتی در ازای حمایت رسانه‌ای بود، هاینز کریستین اشتراخه ناچار به استعفا شده و سباستین کورتس، صدراعظم، درخواست انتخابات زودهنگام کرده است.

سباستین کورتس، رهبر جوان حزب راست‌میانه رو مردم پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید و هاینز-کریستین اشتراخه، رهبر حزب راستگرای تندرو آزادی را به عنوان معاون خود برگزیده بود. این دو نفر کابینه ائتلافی اتریش را تشکیل داده بودند که بسیاری آن را مهاجرستیز و متمایل به آرمان‌های راست افراطی می‌خوانند.

در ویدیویی که چاشنی اصلی این جنجال شده آقای اشتراخه در یک ویلا با زنی که خود را سرمایه‌دار روس معرفی کرده گپ می‌زند و به او وعده می‌دهد که در صورت خریداری سهام یک روزنامه منتقد دولت و تغییر سردبیری او به نفع حزب آقای اشتراخه، او حاضر است قراردادهای دولتی مانند آنچه در بخش ساختمانی وجود دارد را به این "سرمایه‌گذار روس" دهد.

خود او اما گفته این سخنان را که به اعتراف خودش "بچه‌گانه" بوده در هنگام مستی بیان کرده اما همزمان پذیرفته که آنچه انجام داده "احمقانه و غیرمسئولانه بوده" و همزمان با تقدیم استعفایش تصریح کرده "از قدرت کنار می‌کشم تا آسیب بیشتری به دولت نرسانم."

سباستین کورتس نیز پس از انتشار این ویدیو گفته بود: "مهمترین قسمت این ویدئو نگرشی است که معطوف به سوءاستفاده از قدرت است. معطوف به سوءاستفاده از پول مالیات دهندگان. معطوف به همراه کردن رسانه‌ها در این کشور".

آقای کورتس گفته محتوای ویدیوی فاش شده برای خود او هم توهین‌آمیز بوده است.

در ویدئویی که مخفیانه ضبط شده آقای استراخه و یوهان گوینوس - یکی دیگر از رهبران حزب آزادی دیده می‌شوند که با زنی که مدعی است یک پول‌دار روس است و علاقمند به سرمایه‌گذاری در اتریش، گپ می زنند.

آن طور که گزارش شده محل این دیدار ویلایی در جزیره ایبیزا اسپانیاست و دو سیاست‌مدار اتریشی در اتاقی خصوصی در حالی دیده می‌شوند که روی مبل راحتی نشسته و مشغول نوشیدن مشروب و کشیدن سیگار هستند.

در این ویدئو "زن متمول روس" خود را خواهرزاده یکی از الیگارش‌های روسیه معرفی می‌کند و پیشنهاد می‌دهد که حاضر است ۵۰ درصد سهام روزنامه اتریشی کرونن زیتونگ را بخرد و چینش تحریریه و سردبیری آن را به نحوی تغییر دهد که حامی حزب آزادی شود.

در پاسخ به این پیشنهاد، آقای اشتراخه می‌گوید که حاضر است در عوض قراردادهای دولتی و عمومی را به این زن روس واگذار کند و توضیح می‌دهد که خیلی تمایل دارد "عرصه مطبوعات اتریش را مشابه آنچه (ویکتور) اوربن کرده" تغییر دهد. ویکتور اوربن، نخست‌وزیر اقتدارگرای مجارستان است.

پس از آن معاون صدراعظم اتریش به زن روس می‌گوید که در صورت تسخیر روزنامه کرونن-زیتونگ چگونه به گمان او محبوبیت حزب او تا ۳۴ درصد بالا خواهد رفت.

"اگر تو کرونن-زیتونگ را صاحب شوی و تنها سه هفته مانده به انتخابات بتوانی ما را در رقابت پیش بیاندازی، آن وقت می‌توانیم درباره هر چه که بخواهی حرف بزنیم."

معاون صدراعظم اتریش در ادامه پیشنهاد می‌دهد که سرمایه‌گذار روس باید در پی تاسیس شرکت ساختمانی "همچون استرابگ" اتریش باشد و می‌گوید: "همه قراردادهای دولتی که استرابگ می‌گیرد را می توانیم به شما بدهیم."

آقای اشتراخه همچنین در این گفتگو نام چند روزنامه‌نگار را بر زبان می‌آورد که باید از روزنامه کرونن-زیتونگ "بیرون گذاشته شوند" و می‌گوید ۵ نفر جدید مورد نظر او باید به تیم این روزنامه "بپیوندند".

بی بی سی