به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۲۹، ۱۳۹۸

خودداری از رقابت با اسرائیل، جودوی ایران را از مسابقات بین‌المللی محروم کرد

سعید ملایی در ماه جاری به آلمان پناهنده شد
فدراسیون بین‌المللی جودو روز چهارشنبه، ۲۷ شهریورماه، رسما فدراسیون ایران را به حال تعلیق درآورد و از شرکت در تمام مسابقات جهانی منع کرد.

بنا بر تصمیم کمیسیون انضباطی این فدراسیون، ایران تا اطلاع ثانوی علاوه بر مسابقات جهانی «از شرکت در تمام فعالیت‌های اجتماعی و مدیریتی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی و اتحادیه‌های آن» نیز محروم خواهد بود.

در بیانیه‌ای که در همین باره در وب‌سایت رسمی این فدراسیون منتشر شده، دلیل این اقدام انضباطی ماجرای باخت «اجباری» سعید ملایی در ژاپن با اشاره به موارد پیشین از همین دست ذکر شده است.

سعید ملایی، ستاره جودوی ایران، اوایل شهریورماه جاری در پی باخت «اجباری» در بازی‌های قهرمانی جهان در توکیو به‌ منظور روبه‌رو نشدن با حریف اسرائیلی، از ژاپن به آلمان رفت و به رادیوفردا گفت که دیگر قصد بازگشت به ایران ندارد.

وزارت ورزش و فدراسیون جودوی ایران از روز چهارشنبه ۲۱ روز وقت دارند تا درخواست تجدیدنظر خود در حکم کمیسیون انضباطی را ارائه کنند.

کمیسیون انضباطی فدراسیون بین‌المللی جودو با اشاره به موارد مشابه از رفتار ایران از جمله بازی‌های المپیک سال ۲۰۰۴ در بیانیه خود تاکید می‌کند که «دلایل قوی دارد» که فدراسیون ایران باز هم مرتکب خلاف این‌چنینی خواهد شد.

سعید ملایی گفته است که به‌ دستور مقام‌های جمهوری اسلامی و زیر فشار آنها سه بار ناچار شده است به باخت‌های اجباری تن بدهد تا مجبور به رویایی با حریف اسرائیلی نشود.

اما این اتفاق امسال و پارسال و فقط منحصر به ورزش جودو نیست.

ورزشکاران ایرانی به خاطر سیاست جمهوری اسلامی عملا ناچارند که از مصاف با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کنند و همین در مجامع بین‌المللی بارها برای ورزش ایران دردسر شده است.

این دردسر تا آنجا پیش رفته است که در سال ۱۳۹۶ رسول خادم، رئیس وقت فدراسیون کشتی ایران، رسما خواهان پایان دادن به سیاست پنهان‌کاری دامنه‌دار جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اجبار ورزشکاران ایرانی به مسابقه ندادن با اسرائیلی‌ها شد.

منابع: وب‌سایت رسمی فدراسیون بین‌المللی جودو، رادیوفردا/ ف. دو.