به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۲۷، ۱۳۹۸

دادگاه تجدید نظر؛ میترا بدرنژاد، شهروند بهایی به حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدید نظر استان خوزستان، میترا بدرنژاد، شهروند بهایی ساکن اهواز را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد. این شهروند بهایی در آبان ماه سال گذشته و در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب اهواز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. میترا بدرنژاد در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۹۶ بازداشت و در اردیبهشت‌ماه سال گذشته با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، میترا بدرنژاد، شهروند بهایی ساکن اهواز در مرحله تجدید نظر به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این شهروند بهایی در آبان ماه سال گذشته و در مرحله بدوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

میترا بدرنژاد نیز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی شهر اهواز بازداشت و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال گذشته با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.