به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مهر ۰۶، ۱۳۹۸

راهپیمایی مدافعان مبارزه با تغییرات آب و هوایی از هند تا کانادا

صدها هزار نفر از معترضان به تغییرات آب و هوایی یک هفته پس از تظاهرات میلیونی خود در شهرهای مختلف جهان روز جمعه بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

تظاهرات روز جمعه که از نیوزیلند آغاز شد در بسیاری از کشورها از جمله هلند، سوئد، مراکش، ایتالیا، هند و اسرائیل نیز برگزار شد. پیش از این بیش از ۴۰ هزار نفر از معترضان به تغییرات آب و هوایی در مقابل پارلمان نیوزیلند تجمع کرده بودند.

برگزارکنندگان تظاهرات روز جمعه در ایتالیا اعلام کردند که یک میلیون دانش‌آموز در سراسر این کشور در اعتراض به تغییرات آب و هوایی به خیابان‌ها آمدند. تظاهرات معترضان به تغییرات آب و هوایی در ایتالیا «جمعه‌ها برای آینده ایتالیا» نام گرفته است.

ده‌ها هزار هلندی در لاهه در تظاهرات معترضان به تغییرات آب و هوایی شرکت کردند. شمار شرکت کنندگان در تظاهرات لاهه ۳۵ هزار نفر اعلام شده است. تظاهرکنندگان به سوی دفتر مارک روته، نخست وزیر هلند راهپیمایی کردند.

تظاهرات در کشورهای مختلف جهان به دعوت گرتا تونبرگ، کنشگر نوجوان سوئدی برگزار می‌شود.

این نوجوان ۱۶ ساله روز جمعه در شهر مونترال کانادا در تظاهرات معترضان به تغییرات آب و هوایی شرکت کرد. او از جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و دیگر رهبران جهان خواست گام‌های محکم‌تری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی بردارند.


نوجوان سوئدی ساعتی پیش از آغاز این تظاهرات با جاستین ترودو که به دنبال جلب حمایت عمومی برای انتخابات پارلمانی پیش رو در کاناداست، دیدار کرد. نخست وزیر کانادا همچنین قرار است در تظاهرات معترضان به تغییرات آب و هوایی حضور پیدا کند. انتظار می‌رود تظاهرکنندگان سیاست محیط زیستی دولت جاستین ترودو را در جریان حضور او در تظاهرات به چالش بکشند.

یورونیوز