به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مهر ۰۷، ۱۳۹۸

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری برادر و بستگان مسیح علی‌نژاد شد

عفو بین الملل روز چهارشنبه، سوم مهرماه، از بازداشت برادر مسیح علی‌نژاد، فعال حقوق زنان توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران انتقاد کرده است.
گزارش‌ها حاکی است که نیروهای وزارت اطلاعات روز سه‌شنبه، علی علی‌نژاد و همچنین برادر و خواهر همسر سابق مسیح علی نژاد را بازداشت کرده‌اند. فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل گفته است: 
این بازداشت‌ها تلاش آشکاری از سوی مقام‌های ایران برای مجازات مسیح علی نژاد به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز وی در دفاع از حقوق زنان است. بازداشت بستگان یک فعال و تلاش برای مرعوب و ساکت کردن او٬‌ اقدامی تحقیرآمیز و بزدلانه است. 
فیلیپ لوتر اضافه کرده است: بازداشت‌های دیشب نشانه مصمم بودن مقامات ایران برای سرکوب فعالان حقوق زنان است. این واقعیت که مقام‌های ایران به بازداشت اعضای خانواده یک فعال متوسل شده‌اند ، نشانگر این است که آنها افزایش حمایت از جنبش حقوق زنان در ایران را احساس می‌کنند و از مهار این جنبش ناامید شده‌اند. 

مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل تاکید کرده است: مقام‌های ایران می‌بایست به جای آزار و اذیت اعضای خانواده مسیح علی‌نژاد ، آنها را آزاد کنند و به کارزار سرکوب علیه زنان پایان دهند. مسیح علی‌نژاد در ویدئویی گفته است که ماموران وزارت اطلاعات پس از ورود به خانه و تفتیش کامل منزل، به برادرش چشم‌بند و دستبند زده و او را با خود برده‌اند. مسیح علی‌نژاد می‌گوید: «از محل نگهداری برادرم هیچ اطلاعی نداریم. خانواده همسرم و مادرم به شدت نگران هستند. 
به آنها گفته‌اند هیچ مصاحبه‌ای نکنید، چون وضع بدتر می‌شود». همزمان هفت‌ نفر از مأموران وزارت اطلاعات به خانه همسر سابق مسیح علی‌نژاد رفته و اقدام به بازداشت برادر و خواهر همسر سابق او کرده‌اند. آنها پس از تفتیش خانه، اقدام به بازداشت لیلا لطفی، ۳۸ ساله و هادی لطفی، ۳۴ ساله کرده‌اند.

بالاترین