به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، شهریور ۲۵، ۱۳۹۸

حمله یمنی‌ها به قلب صنعت نفت عربستان ممکن است قیمت نفت را سه رقمی کند

طی روز گذشته نیروهای مقاومت یمن با ۱۰ فروند پهپاد تاسیسات پالایشگاهی در منطقه البقیق عربستان را مورد حمله قرار داده و در واقع به بزرگترین تاسیسات فرآوری نفت در جهان حمله کردند که این تاسیسات قلب صنعت نفت سعودی‌ها بود.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، روز گذشته ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی به تاسیسات فرآوری نفت در منطقه البقیق عربستان حمله کردند.

در این حمله بزرگترین پالایشگاه و تأسیسات فرآوری نفت جهان به شدت آسیب دید و حدود نیمی از صادرات ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت عربستان به کما رفت. 

منطقه البقیق و تاسیسات آن در واقع نگین تاج پادشاهی سعودی‌ها بر صنعت نفت جهان به شمار می رود که البته این مسئله برای بازار جهانی نیز بسیار با اهمیت است.

در این حملات یک پالایشگاه دیگر در منطقه الخریص مورد حمله قرار گرفت.

علیرغم آنکه آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود اعلام کرده است که عرضه نفت به بازار جهانی به میزان کافی در حال انجام است و سعودی‌ها ادعا کرده‌اند که می‌توانند عرضه نفت را مجددا در مدت زمان کوتاهی افزایش دهند اما این حمله به تاسیسات البقیق می‌تواند از چند ساعت دیگر که بازار جهانی پس از تعطیلی آخر هفته باز می‌شود قیمت نفت را صعودی کند.

بخشی از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ممکن است در پی حمله به تاسیسات فرآوری نفت البقیق قیمت نفت حتی سه رقمی شود. 

به گفته باب مکنالی مشاور امور اقتصادی و انرژی جرج بوش پسر، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، حمله  پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در واقع چیزی شبیه به یک حمله قلبی به صنعت نفت سعودی‌ها، بازار نفت و اقتصاد جهانی بود.

راجر دیوان کارشناس باسابقه مؤسسه IHS مارکت نیز ادعای مکنالی را تائید کرد.

وی گفت:‌ البقیق قلب صنعت نفت عربستان بود و حالا شاهد سکته قلبی سعودی‌ها و بازار نفت هستیم. 

واشنگتن اعلام آمادگی کرده است تا به موضوع کمبود عرضه نفت به بازار ورود کرده و کسری عرضه را جبران کند.

روز گذشته وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد این کشور می‌تواند با استفاده از ذخایر نفت استراتژیک خود که معادل 645 میلیون بشکه می‌شوند، برای جبران کسری عرضه در بازار استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس در حالی صنعت نفت و انرژی عربستان در بحران فرو رفته است که از برکناری وزیر انرژی قبلی و انتصاب پسر چهارم بن سلمان به عنوان وزیر انرژی جدید این کشور تنها حدود یک هفته می‌گذرد.

 وزیر نفت عربستان اعلام کرده حمله پهپادها 5.7 میلیون بشکه از تولید نفت عربستان را کاهش داده است.

رویترز نیز مدعی شده علیرغم ادعای سعودی‌ها تعمیر خسارت وارده به دو پالایشگاه و تاسیسات فرآوری نفت عربستان طی روزهای آینده ممکن نیست و تعمیر خسارت‌ها هفته‌ها به طول می‌انجامد.