به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، شهریور ۳۱، ۱۳۹۸

وزیر امور خارجه سابق آمریکا: نتانیاهو با اطلاعات غلط ترامپ را بازی می‌داد

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، بنیامین نتانیاهو را متهم کرده است که با ارائه اطلاعات غلط به دونالد ترامپ، او و دولت آمریکا را "بازی می‌داده" است.
به گزارش بی بی سی، آقای تیلرسون در سخنانی در دانشگاه هاروارد آقای نتانیاهو را سیاستمداری ماهر، اما تا حدی "سیاست‌باز" خواند.


او گفت: "در رابطه با بی‌بی (لقب نتانیاهو)، همیشه باید با حدی از تردید با او صحبت کنید."

دونالد ترامپ بیش از یک سال پیش پس از مدت‌ها اختلاف نظر با رکس تیلرسون او را از وزارت خارجه آمریکا برکنار کرد. توافق هسته‌ای با ایران یکی از مسائلی بود که آقای ترامپ درباره‌اش از عملکرد آقای تیلرسون راضی نبود.

رکس تیلرسون در سخنانی در دانشگاه هاروارد آمریکا اسرائیل را متهم کرد که در صورت نیاز برای پیشبرد اهدافش دولت آمریکا را گمراه کرده است.

او گفت: "چند باری این کار را با رئیس جمهور کردند، تا او را قانع کنند که 'ما آدم خوب‌ها هستیم و آنها آدم بدها هستند '. ما دستشان را برای رئیس جمهور رو کردیم و او متوجه شد که بازی خورده است."

آقای تیلرسون گفت: "برایم ناراحت‌کننده است که یک متحدی که اینقدر نزدیک و مهم است چنین کاری با ما بکند."

سخنان وزیر خارجه سابق آمریکا را نشریه رسمی دانشگاه هاروارد گزارش کرده و رسانه‌های عمده آمریکایی و اسرائیلی از آن نقل قول کرده‌اند.

رکس تیلرسون پس از خروج از کابینه دونالد ترامپ حضور پررنگی در عرصه عمومی نداشته است.

پس از مصاحبه‌ای که در آن انتقادهایی را از دونالد ترامپ مطرح کرد آقای ترامپ او را "کودن" خواند. در زمانی که آقای تیلرسون عهده‌دار وزارت خارجه آمریکا بود رسانه‌های آمریکایی گزارش کردند که او هم آقای ترامپ را "احمق" خوانده بود

بی بی سی