به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مهر ۰۱، ۱۳۹۸

ظریف در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان: روحانی به شرط لغو تحریم‌ها با ترامپ دیدار می‌کند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد در گفت‌وگو با کریستین امانپور خبرنگار شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، گفته است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران حاضر است با همتای آمریکایی خود دیدار کند "به شرط آنکه ترامپ آنچه که لازم است را انجام دهد" و ایران حاضر است در ازای لغو تحریم‌ها اجازه "بازرسی دائمی از تاسیسات اتمی" بدهد. همزمان حسن روحانی، پیش از سفر به نیویورک اقدام به تشریح طرح "صلح هرمز" نمود و آن را در جهت "صلح بلند مدت" برای منطقه خواند.

سخنان آقای ظریف را کریستین امانپور در توییتر خود منتشر کرده و از قول وزیر خارجه ایران نوشته: "شاخه زیتون(نماد صلح) همیشه از سوی ایران روی میز بوده و ما مجددا بر آن تاکید می‌کنیم".
صحبت‌های آقای ظریف در حالی صورت می‌گیرد که سه شنبه هفته گذشته(۲۶ شهریور)، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ضمن رد هرگونه مذاکره‌ای با آمریکا خواستار مقاومت در برابر سیاست "فشار حداکثری" آمریکا شد.
رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: "اگر آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده بازگشت، آن وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند اما در غیر اینصورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن."
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین اظهار نظر احتمال دیدار با مقامات ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل را رد نکرد و گفت: "هیچ چیزی کنار گذاشته نشده، اما من قصدی برای دیدار با ایران ندارم".
آقای ترامپ افزوده: "ما در حال انجام کارهای مخصوص خودمان در مورد ایران هستیم، البته پیشرفت‌های زیادی صورت گرفته و در روزهای آتی نیز اتفاقات بزرگ دیگر نیز خواهد افتاد".Image captionهفته گذشته آیت‌الله خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع کرده و گفت که نظر رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران نیز خودداری از مذاکره با آمریکاست

پیشتر اعلام شد که نشست وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه با ایران که موسوم به ۴ + ۱ است، روز چهارشنبه در نیویورک انجام خواهد شد.
آقای ظریف شرط حضور آمریکا در این نشست را "پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران" عنوان کرد و گفت: "آمریکایی‌ها نمی‌توانند همزمان تروریسم اقتصادی یا به قول دونالد ترامپ جنگ اقتصادی علیه ایران را ادامه بدهند و فشار حداکثری را دنبال کنند و در عین حال بخواهند پشت میز مذاکره قرار بگیرند."

طرح صلح ایران در نیویورک چیست؟

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پیش از سفر به نیویورک برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد اقدام به تشریح "ابتکار صلح هرمز" که روز گذشته و در جریان رژه نیروهای مسلح ایران آن را مطرح کرده بود، نمود.
آقای روحانی هدف از این طرح را "صلح بلند مدت" در منطقه دانسته و گفت: "طرح ابتکار صلح هرمز درباره یک همکاری دسته جمعی درون منطقه خلیج فارس است و می‌خواهیم همه کشورهای منطقه در این طرح حضور داشته باشند."Image captionحسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز عازم نیویورک شد

وی توضیح داد که طرح ایران "تنها امنیتی نیست، بلکه اقتصادی و سایر مسائل نیز هست، اما در راستای مسائل امنیتی است."
رئیس جمهور ایران تاکید کرد که ایران بدنبال "صلح بلند مدت" در منطقه است و گفت: "ما معتقدیم راه حل منطقه از درون منطقه خواهد بود آن‌هایی که از بیرون منطقه می آیند هیچ وقت نمی‌توانند صلح و امنیت را بیاورند".
محمد جواد ظریف نیز در توضیح این طرح در نیویورک گفته است که این "ائتلافی برای صلح به جای ائتلافی برای جنگ" است.
اشاره آقای ظریف از ائتلافی برای جنگ به طرح ایالات متحده آمریکا برای حضور نیروهای نظامی برای تامین امنیت خلیج فارس برمی‌گردد که روز گذشته حسن روحانی آن را "امنیت زدا" خوانده بود.
وزیر خارجه ایران گفته است که در ائتلاف کشورهای منطقه تمامی آنان برای تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز می‌توانند مشارکت کنند و ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت نیز امکان حضور در این ائتلاف را دارند.
ایالات متحده آمریکا که طرح ائتلاف دریایی برای تامین امنیت خلیج فارس را داده جزو پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل در کنار روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه است.
حسن روحانی دیروز حضور نیروهای خارجی در منطقه خلیج فارس را "خطرناک" خوانده و گفته بود که این حضور "امنیت کشتی رانی و امنیت نفت و انرژی" را "مشکل‌زا" می‌کند.
ایالات متحده آمریکا، ایران را متهم می‌کند که حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی عربستان در ۱۴ سپتامبر را انجام داده، اتهامی که ایران نپذیرفته و حوثی‌های یمن می‌گویند که مسئولیت این حملات برعهده آنان است.
آمریکا می‌گوید عربستان سعودی برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه خواستار کمک بین‌المللی برای حمایت از زیرساخت‌های این کشور در برابر حملات ایران شده است و امارات متحده عربی هم در خواست مشابهی مطرح کرده است.
BBC