به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، شهریور ۳۱، ۱۳۹۰

نکات امنیتی برای استفاده از «جی‌میل»

سرویس پست‌الکترونیک جی‌میل امروزه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و بسیاری از کاربران آن قصد ندارند به این زودی‌ها انتخاب خود را تغییر دهند. برای جلوگیری از هر‌گونه ورود افراد غیر به حساب کاربری باید نکاتی را در نظر گرفته و به هنگام کار با پست الکترونیکی آن‌ها را انجام داد. این نوشته برای کاربرانی است که در مورد امنیت جی‌میل خود نگرانی‌هایی دارند. توجه داشته باشید که اکثر این راهنمایی‌ها توسط خود گوگل توصیه شده و از این رو بسیار مهم هستند:

همواره از https استفاده کنید: این مورد یک ویژگی امنیتی است که توسط تیم جی‌میل بسیار مهم قلمداد شده و هر کاربر این سرویس باید با آن آشنایی داشته باشد. وارد حساب کاربری خود شده و از بخش Settings در زبانه General، گزینه Always use https را تیک بزنید و تغییرات صورت گرفته را با کلیک روی دکمه Save Changes ذخیره کنید.

فیلتر‌های جی‌میل را هر از گاهی بررسی کنید: اکثر آسیب‌پذیری‌های پست الکترونیکی جی‌میل مربوط به فیلتر‌های مخرب و فورواردهای خودکار است. از این‌رو شما باید هر چند وقت یکبار با رجوع به Settings از نبود موضوع مشکوک در آنجا مطمئن شوید.

حساب خود را در مرورگر باز نکنید: در صورتی که در رابطه با پست الکترونیکی خود حساسیت و نگرانی زیادی دارید، جی‌میل را بدون استفاده از یک رابط وب باز کنید. به لحاظ آنکه بسیاری از مسایل امنیتی گزارش شده تا کنون مبتنی بر مرورگر بوده‌اند از جی‌میل توسط IMAP و یا POP استفاده کنید.رمز عبورتان را فاش نکنید: به نظر نکته ساده‌ای است، اینطور نیست؟ باور کنید یا نه، دلیل اصلی به خطر افتادن حساب‌های کاربری لو دادن کلمه عبور است. به این منظور اگر در سایت‌های مختلفی عضو هستید و از شما کلمه عبور و نام کاربری برای یافتن دوست درخواست می‌شود به هر سایتی اعتماد نکنید. از نامه‌هایی که قصد دریافت اطلاعات کاربری شما را دارند بر حذر باشید و مطمئن باشید که جی‌میل هرگز درخواست دریافت چنین اطلاعاتی را به شما نخواهد داد.

از جی‌میل خود نسخه پشتیبان بگیرید‌: این مورد یک نکته امنیتی نیست اما یکی از موضوعات مهم برای کاربران جی‌میل به‌حساب می‌آید. استفاده از افزونه‌هایی چون Thunderbird می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.