به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، شهریور ۲۹، ۱۳۹۰

 دستگيری ۲۳ درويش گنابادی مقابل زندان اوين
عکس عده ای از هشتاد درویش دستگیر شده طی دو هفته
دويچه وله: يکی از گردانندگان پايگاه اينترنتی دراويش گنابادی نام دراويش دستگير شده در روز دوشنبه مقابل زندان اوين را اعلام کرد. به گفته‌ی فرهاد نوری، «اگر مشکل حکومت با زندانی‌کردن دراويش حل می‌شود، دراويش اين مشکل را رفع می‌کنند».
فرهاد نوری، يکی از گردانندگان سايت "مجذوبان نور" (پايگاه اطلاع‌رسانی دراويش گنابادی) در گفت‌وگوی اختصاصی با دويچه وله، نام دراويشی را که صبح دوشنبه (۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهريور) مقابل زندان اوين دستگير شده‌اند را به شرح زير اعلام کرد:
مجيد رشيدی، اسماعيل صنعت‌پرست، بهزاد صنعت‌پرست، رضا قهرمانی، سعيد رحمت‌پناه، نعمت کاظمی‌نيا، مهرزاد فريدنيا، قادر فرنودی، محمود تقی‌پور، مهدی مزبوری، منوچهر مزبوری، محمد صادقی، تقی صابری، ابراهيم مختارخروجی، هادی شاه‌رضا، مهران نجار، علی بابايی، رامين اشکوه، مهدی رحمتی، آرش شلتوکی، نعمت کاظمی، تيمور همايونی و داوود مهرداد.

فرهاد نوری می‌گويد: «از شب قبل نيروهای امنيتی و لباس شخصی تمامی مسيرهای ارتباطی به زندان اوين را تحت نظر داشته‌اند. از صبح روز دوشنبه هم نيروهای گارد ويژه مخصوصا زير پل "يادگار امام"، زير پل "شهيد چمران" و مقابل درب زندان مستقر شده بودند و تمامی مسيرها را کنترل می‌کردند. هر فردی را که تشخيص می‌دادند جزو دراويش است دستگير می‌کردند. دراويش دستگير شده را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند».
"اعتراض به بازداشت‌های اخير دراويش" از جمله دلايلی است که در اطلاعيه دراويش گنابادی برای تجمع مقابل زندان اوين ذکر شده بود. در اين اطلاعيه همچنين به مرگ وحيد بنانی، از دراويش گنابادی اشاره شده و به نقل از دراويش گنابادی آمده است: «ما هم می‌خواهيم به زندان برويم».

دستگيری ۸۰ درويش طی دو هفته

در هفته‌های گذشته افراد مرتبط با سايت "مجذوبان نور" دستگير شده‌اند. فرزانه نوری، مادر فرهاد نوری، از جمله بازداشت‌شدگان است. فرهاد نوری درباره وضعيت بازداشت‌شدگان روزهای گذشته دراويش گنابادی می‌گويد: «از دو هفته گذشته تا امروز حدود ۸۰ تن از دراويش گنابادی از جمله نويسندگان سايت مجذوبان نور دستگير شده‌اند. وکلای دراويش گنابادی هم ميان بازداشت‌شدگان هستند. امروز هم دراويش گنابادی در حمايت از دراويش دستگير شده در روزهای قبل خواستار اين شدند که اگر حکومت می‌خواهد فشار بر دراويش را بيشتر کنند، پس همه درويش را دستگير کنند تا مشکل حکومت رفع شود. اگر مشکل حکومت با زندانی‌کردن دراويش حل می‌شود، خود دراويش اين مشکل را رفع کنند».

فرهاد نوری درباره هدف دراويش گنابادی از تجمع مقابل زندان اوين می‌گويد: «دراويش گنابادی به دليل فشارها و سرکوب‌های اخير و بازداشت وکلای دراويش گنابادی، در يک اقدام مسالمت‌آميز و بنا بر حق قانونی خودشان ‌می‌خواستند تجمعی مسالمت‌آميز داشته باشند. خواهان پاسخگويی حکومت ايران در مقابل اين فشارها خون درويش وحيد بنانی بودند».

به گفته اين گرداننده‌ی سايت "مجذوبان نور"، در روزهای اخير هم‌چنين سه تن از وکيلان دراويش گنابادی به ‌نام‌های امير اسلامی، اميد بهروزی و فرشيد يدالهی دستگير و به بند امنيتی زندان اوين منتقل شده‌اند.

حسين کرمانی
تحريريه: پارسا بيات