به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، شهریور ۲۸، ۱۳۹۰

رژه اعتراضی زنان مينی ژوپ پوش در اندونزی

گروه هایی از زنان در اندونزی، پرجمعيت ترين کشور مسلمان، روز يکشنبه با پوشيدن مينی ژوپ و رژه در پايتخت عليه مقامی تظاهرات کردند که تجاوز جنسی اخیر توسط يک دسته چند نفری را ناشی از نحوه لباس پوشيدن زن قربانی اين تجاوز دانسته بود.

فاوضی باوو فرماندار جاکارتا روز جمعه از زنان خواسته بود هنگام رفت و آمد با وسایط نقلیه عمومی مینی ژوپ و يا لباس های تحريک کننده نپوشند تا قربانی تجاوز های جنسی نشوند.

وی پس از ابراز اين نظر پوزش خواست اما پيشتر سخنانش توسط وسائل ارتباط جمعی و رسانه های اجتماعی در سطحی گسترده منعکس شده بود.

زنان در تظاهرات روز يکشنبه شعارهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود «به ما نگو چگونه لباس بپوشيم. به آنان بگو به ما تجاوز نکنند.»

برگزار کنندگان تظاهرات در عين حال از پليس و دولت خواستار افزايش تدابیر حفاظتی از زنان و کمک به قربانيان حملات جنسی شدند.

پارلمان اندونزی در سال ۲۰۰۸ قانونی وضع کرد که نشان دادن لختی ها و اعمال تحريک آمیز در ملاء عام را منع می کند. منتقدین می گویند اين قانون به جای مجازات مرتکبين تجاوزهای جنسی، قربانيان را مجازات می کند و دولت می تواند با استناد به آن، رقص های سنتی و هنرهای نمايشی اقليت های مذهبی را سانسور کند.