به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، شهریور ۲۴، ۱۳۹۰

مجتبی واحدی، مشاور کروبی

 آغاز مذاکرات برای تشکیل «کنگرۀ ملی»


مجتبی واحدی که برای برگذاری یک تور سخنرانی در کشورهای مختلف اروپا به پاریس آمده است از رایزنی‎هایی برای تشکیل یک کنگرۀ ملی به منظور مقابله با جمهوری اسلامی خبر داد.

مجتبی واحدی، فعال و تحلیل‌گر سیاسی و مشاور مهدی کروبی در گفت‌وگوی اختصاصی با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: «داریم به جهتی می‌رویم که دیگر شرایط فقط شرایط انتقاد و مخالفت نیست. ما باید برای آیندۀ ایران برنامه ریزی بکنیم. باید حتما چیزی شبیه به یک کنگرۀ ملی درست شود.
البته این یک ایدۀ بسیار خام است در ذهن من. اینکه چگونه باید تشکیل شود و چه کسانی باید در آن حضور داشته باشند موضوعی است که باید به بحث و بررسی گذاشته شود.»

مشاور مهدی کروبی افزود: «در این مدت با دوستان زیادی در سراسر دنیا از طریق نشست‌های ویدیویی زنده به وسیلۀ «اسکایپ» و یا تلفن صحبت کرده‌ام و این آمادگی وجود دارد. فقط باید مکانیسم‌های ایجاد آن را پیدا کرد تا به گونه‌ای نباشد که به مبنای اختلاف تبدیل شود.»

واحدی در مورد گروه‌های مورد مذاکره برای تشکیل کنگرۀ ملی تصریح کرد: «من به شخصه با هر گروهی که دنبال حکومت فردی نباشد و با هر گروهی که حتی سوابق تروریستی دارد اما حاضر باشد به اشتباهات گذشته‌اش اعتراف کند و به آینده با یک نگاه دموکرات و همۀ چیزهایی را که برای مردم ایران محترم است رعایت کند مذاکره می‌کنم.»

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ساکن آمریکا تأکید کرد: «در بحث مذاکره با گروه‌های سیاسی هم من اعتقادی ندارم که فقط باید با گروه‌های خارج از ایران مذاکره کرد. این مذاکره شامل گروه‌های سیاسی داخل ایران هم می‌شود. افرادی از داخل کشور هم می‌توانند در کنگرۀ ملی حضور داشته باشند اما نباید این حضور به گونه‌ای باشد که موجب شناسایی و سرکوب آن‌ها به وسیلۀ حاکمیت شود.»

مجتبی واحدی در این گفت‌وگو به این پرسش‌ها پاسخ گفته است: چرا یک آلترناتیو مشخص و شناخته شده پس از حبس خانگی رهبران جنبش سبز (مهدی کروبی و میرحسین موسوی) به وجود نیامد؟ و اینکه در برابر مواضع کسانی چون تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس، لئون پانتا و دیگر مقام‌های غربی که خواستار تغییر رژیم در ایران شده‌اند، موضع کنش‌گران جنبش سبز همراهی است یا تقابل؟

به گزارش سایت خبری «صبح امروز»، تور سخنرانی‌های مجتبی واحدی از شهر پاریس آغاز می‌شود و با سخنرانی در شهرهای٬ میلان٬ تورین٬ کلن٬ هامبورگ٬ فرانکفورت٬ وین و استکهلم ادامه خواهد یافت.

برگزاری یک نشست مطبوعاتی٬‌ و گفت‌وگو با روزنامه‌های مختلف اروپایی از دیگر برنامه‌های واحدی در اروپا است.

محور‌ها گفت‌وگوی او با رسانه‌های اروپایی به موضوع‌هایی از جمله وضعیت جنبش سبز و رهبران آن٬‌ انتخابات آینده مجلس و راهکارهایی که برای فعال شدن جنبش سبز اشاره شده است.

نخستین سخنرانی مجتبی واحدی روز پنج‌شنبه هفته جاری در پاریس برگذار می‌شود.