به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۲۴، ۱۳۹۰

پایگاه موشکی محرمانه ایران در خاک ونزوئلا


احمدی‌نژاد و چاوز، عقد پیمان محرمانه در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۰روزنامه "دی ولت" آلمان فاش کرده که براساس یک پیمان محرمانه میان ایران و ونزوئلا دو کشور بر سر ایجاد یک پایگاه موشکی مشترک در خاک ونزوئلا توافق کرده‌اند. این پیمان، ساخت موشک‌های میان‌برد را نیز در بر می‌گیرد.  

روزنامه "دی ولت" در ماه نوامبر سال‌ گذشته از امضای یک پیمان محرمانه میان هوگو چاوز، رئیس‌جمهور ونزوئلا، و همتای ایرانی وی، محمود احمدی‌نژاد، خبر داد. این روزنامه نوشت که پیمان مذکور در تاریخ ۱۹ اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی به امضای دو طرف رسیده است.
اکنون روزنامه آلمانی تاکید می‌کند که ایجاد یک پایگاه موشکی مشترک در خاک ونزوئلا و همکاری در زمینه ساخت موشک‌های میان‌برد، بخشی از پیمان محرمانه اکتبر سال‌گذشته است.

مهندسان سپاه در ونزوئلا

"دی ولت" به نقل از منابع امنیتی می‌نویسد که اکنون محل ایجاد پایگاه موشکی سری نیز در منطقه "پنین‌زولا پاراگوئه"، واقع در ۱۲۰ کیلومتری مرز کلمبیا، تعیین شده است. گروهی از مهندسان پایگاه خاتم‌الانبیاء در ماه فوریه امسال به این محل سفر کرده‌اند. ماموریت محرمانه این گروه به دستور امیر حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوائی سپاه پاسداران، انجام شده است.

به نوشته "دی‌ولت" هیئت ایرانی ماموریت یافته که روی زیرساخت‌های لازم برای مقابله با حملات هوائی کار کند. تهیه نقشه‌های ایستگاه فرماندهی و کنترل پایگاه، ساختمان‌های مسکونی، برج‌های نگهبانی و همچنین سنگرهائی که قرار است کلاهک‌ها، سوخت موشک‌ها و چیزهای دیگر در آن‌ها پنهان شود، بخشی دیگر از ماموریت مهندسان سپاه پاسداران است. آن‌ها ضمنا قرار است با همکاری مهندسان ونزوئلائی، انبارهای موشکی را در عمق ۲۰ متری زمین بسازند.

همکاری دانشگاه صنعتی شریف و پلی‌تکنیک

برپایه گزارش "دی ولت"، ساختن چنین انبارهائی ساده نیست. آن‌ها باید به گونه‌ای ساخته شوند که دارای شبکه‌ای از لوله‌های مخصوص برای انتقال مواد سوختی باشند و در عین‌حال بتوانند مواد سمی را خارج کنند. علاوه بر این، باید تدابیر لازم برای مقابله با حمله‌های هوائی احتمالی اتخاذ شوند.

"دی ولت" می‌نویسد که طرح‌های انبارهای زیرزمینی موشک‌ها به گفته منابع امنیتی، با همکاری کارشناسان بخش تاسیسات شیمیائی دانشگاه‌های صنعتی شریف و پلی‌تکنیک تهران تهیه می‌شوند. این کارشناسان ظاهرا تاکنون نخستین پیشنهادهای خود را تسلیم قرارگاه خاتم الانبیاء کرده‌اند.

با پول نفت ایران

روزنامه آلمانی در بخشی از گزارش خود می‌نویسد: «هیئت ایرانی در بازدید از محل پایگاه موشکی، پول نقد نیز برای تامین مالی پروژه همراه داشت. کارشناسان امنیتی غربی می‌گویند میلیون‌ها دلار همراه این هیئت بود که از محل درآمدهای اضافی نفتی ایران تامین شده است. براساس پیمان محرمانه، ونزوئلا به ایران اطمینان داده است که می‌تواند با استفاده از این پایگاه، دشمنان خود را مورد حمله قرار دهد.»

"دی‌ولت" پیمان‌محرمانه ایران و ونزوئلا را با اقدام اتحاد جماهیر شوروی سابق مقایسه می‌کند که در آغاز دهه ۱۹۶۰ میلادی، موشک‌های خود را برای تهدید آمریکا در خاک کوبا مستقر کرد. این روزنامه می‌نویسد: «اکنون ایران می‌خواهد ایالات متحده آمریکا را مورد تهدید استراتژیک قرار دهد.»

روزنامه "دی ولت" در دنباله گزارش خود به اختلافات داخلی در ایران اشاره می‌کند و می‌نویسد: «در حالی که روحانیت می‌کوشد نفوذ خود را حفظ کند، احمدی‌نژاد تلاش می‌کند ایران را به سمت یک دیکتاتوری ناسیونالیستی نظامی پیش ببرد که متکی بر قدرت سپاه پاسداران است. این امر باعث شده که حتی مرتجع‌ترین روحانی ایران، مصباح یزدی، نیز علیه احمدی‌نژاد حرف بزند.»

منبع: دویچه وله