به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اردیبهشت ۲۵، ۱۳۹۰

تجاوز به یک دختر ۲۱ ساله در زندان قرچک ورامین


روز سه شنبه در پی درگیری در سوله ۷ زندان زنان قرچک ورامین، چندین نفر از زندانیان این بند به دختر ۲۱ ساله‌ای حمله‌ور شده و وی را مورد آزار و اذیت و تجاوز قرار دادند. 
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» این آزار و اذیت در حالی اتفاق افتاد که سایر زندانیان و همچنین نگهبانان بند حضور داشتند و شاهد این ماجرا بودند، اما واکنشی نشان ندادند. وضعیت جسمی و روحی این زندانی ۲۱ ساله در پی این آزار و اذیت وخیم گزارش شده است.
مسئولین زندان که تنها شاهد وناظر این اتفاق دهشتناک بوده و هیچ واکنش در جهت جلوگیری از این اقدام به عمل نیاوردند حتی از انتقال این زندانی به بهداری خودداری کرده‌اند.
طی روزهای گذشته بسیاری از زندانیان از جمله زندانیان سیاسی زن همچون شبنم مددزاده، فریبا کمال‌آبادی، کبری بنازاده امیرخیزی، مریم حاجیلویی، مطهره بهرامی، مهوش ثابت و مریم اکبرزاده به این زندان منتقل شده‌اند. همچنین در طی این روزها گزارش‌های متعددی از وضعیت بد این زندان که دارای استاندارهای لازم نیست گزارش شده است، اما مسئوین سازمان زندان‌ها اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند.
در هفته‌ی گزارش خانه حقوق بشر ایران نامه‌ای از زندانیان سیاسی زن در این زندان را که شرحی از وضعیت این زندان داده بودند، منتشر کرده بود. آن‌ها در قمستی از این نامه نوشته بودند: «
زندان قرچک ورامین شامل هفت سوله است که هر سوله با تخت هایی به ظرفیت چند ده نفر تجهیز شده است. این در حالی ست که در هر کدام از این سوله ها بیش از ۲۰۰ زندانی نگهداری می شوند. عدم وجود کوچک ترین سیستم، برای تهویه هوا، وضعیت اسف بار بهداشتی به نحوی که بوی فاضلاب و شدت گازهای ناشی از آن برای بسیاری از زندانیان ناراحتی های تنفسی جدی به وجود آورده است. دو سرویس بهداشتی برای بیش از ۲۰۰ نفر، دو اتاقک حمام برای همین تعداد از زندانیان در نظر گرفته شده. محدودیت های به وجود آمده به خاطر سرویس های بهداشتی، عملا باعث شده است تا بسیاری از زندانیان از محیط سوله و مابین تخت ها به عنوان “سرویس بهداشتی” استفاده کنند.
به دلیل نبود حتی یک شیر آب جداگانه زندانیان برای شستشوی لباس و ظروف خود باید از همین حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنند. روزانه به اصطلاح “سه وعده” غذایی در سلف سرویس این زندان ارائه می شود
مجددا از پرداختن به وضعیت بهداشتی سلف سرویس و کیفیت غذا اجتناب می کنیم و تنها این که در هفته گذشته به دلیل کمبود جیره غذایی، چندین بار وعده نامبرده به بسیاری از زندانیان نرسید. وعده مذکور نیز اغلب دو قرص نان خشک و یک سیب زمینی، و یا مقدار بسیار اندکی ماکارونی را شامل می شود. از آنجا که بسیاری از زندانیان کم سن و سال حتی زیر ۱۸ سال نیز در این زندان نگهداری می شوند، به وضوح می توان مشکل سوءتغذیه جدی را در میان بسیاری ز زندانیان مشاهده کرد.»