به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، تیر ۱۰، ۱۳۹۶

آمریکا، ایران را به نقض عامدانه و مکرر قطعنامه‌های شورای‌ امنیت متهم کرد

نیکی هیلی  سفیر آمریکا در سازمان ملل
نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل در روز پنجشنبه، ۲۹ ژوئن ایران را به نقض مکرر وعامدانه قطعنامه‌های سازمان ملل در باره توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ متهم کرد و اعلام کرد که شورای امنیت در پاسخ به نقض قطعنامه‌ها از سوی ایران، واکنشی نشان نداده و شکست خورده است. آمریکا در حالی ایران را متهم به نقض قطعنامه های شورای امنیت می کند که رئیس امور سیاسی سازمان ملل گفته که این شورا درباره این موضوع که پرتاب موشک میان برد ایران در ژانویه سال ۲۰۱۷ نقض قطعنامه‌ها بوده یا خیر، تردید داشته است. در همین حال، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل بر حافظت از این توافق و اجرای کامل آن تأکید کرده است.

"نیکی هیلی" سفیر آمریکا در سازمان ملل دیشب، ۲۹ ژوئن در نشست شورای امنیت که در باره موضوع ایران برگزار شده بود، گفت: "تکرار پرتاب موشک‌های بالستیک ایران، قاچاق ثابت شده تسلیحات، خرید فناوری موشک و نقض ممنوعیت سفر مقامات نظامی ایران دلایل و مدارکی مسلمی هستند که نشان میدهند ایران به تعهدات بین‌المللی خود پایبند نبوده است."

وی همچنین گفت: در پاسخ به نقض این قطعنامه‌ها از سوی ایران، شورای امنیت حتی یک اقدام حداقلی نیز انجام نداده است. سفیر آمریکا در سازمان ملل تأکید کرد که این موازین در اینجا یک دلیل دارد و شورای امنیت باید اقدامی کند تا آنها اجرا شود.
شورای امنیت سازمان ملل دو سال پیش قطعنامه ۲۲۳۱ درباره توافق هسته‌ای را میان ایران و شش قدرت بزرگ جهانی تایید کرد. بر اساس این قطعنامه، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در مقابل محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران برداشته شد.

در این قطعنامه، از ایران خواسته شده تا این کشور از آزمایش موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند. بر اساس این قطعنامه، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، همچنان پابرجا خواهند ماند.

"جفری فلتمن" رئیس امور سیاسی سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که درباره اقدام ایران در پرتاب موشک میان برد ژانویه سال ۲۰۱۷ و این موضع که پرتاب این موشک آیا نقض قطعنامه‌ها بوده یا خیر میان اعضای ای شورا شکاف و تردید وجود داشته است.

فلتمن در این گزارش همچین اعلام کرده است که در پی متوقف کردن یک کشتی با بار تسلیحات توسط فرانسه در اقیانوس هند در مارس ۲۰١۶، کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که کشتی متوقف شده تسلیحات را از ایران حمل کرده است.
"نیکی هیلی" دیشب یادآوری کرد که مقامات آمریکا در حال بازبینی توافق هسته‌ای با ایران هستند.توافقی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا آن را فاجعه‌بار توصیف کرده است.

مخالفت‌های آمریکا با توافق هسته ای در حالی است که جفری فلتمن این توافق را دستاوردی دیپلماتیک دانسته است. در همین راستا ،"جوائو واله دی آلمِیدا" نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل اعلام کرده که این توافق "ستون برنامه زمانبدی شده بین المللی علیه اشاعه تسلیحات اتمی است و باید از آن محافظت شده و به طور کامل اجرا شود." 

رادیو بین المللی فرانسه