به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، فروردین ۱۳، ۱۳۹۶

انتشار گزارشی از تراژدی انسانی قرن؛

جنگی که ۵۰ درصد مردم سوریه را آواره کرد!
بر اساس آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شمار پناهجویان سوری در خارج از مرزهای این کشور به بیش از ۵ میلیون نفر رسید. حدود ۶ میلیون نفر نیز در داخل آواره هستند. سوریه تا پیش از آغاز جنگ ۲۲ میلیون نفر جمعیت داشت.

به گزارش پارسینه، روز پنجشنبه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل آماری منتشر کرد که بر اساس آن بیش از نیمی از جمعیت شش سال پیش سوریه به دلیل درگیری‌های مسلحانه محل سکونت خود را ترک کرده و آواره شده‌اند.


شمار پناهجویانی که خارج از مرزهای سوریه ثبت شده‌اند به ۵ میلیون و ۱۸ هزار نفر رسیده است. اکثر این افراد در ترکیه به‌سر می‌برند.بیش از یک میلیون نفر به اردن، حدود ۶۰۰ هزار نفر به لبنان و ۲۳۰ هزار نفر نیز به عراق گریخته‌اند. شمار شهروندان سوری که به مصر پناه برده‌اند ۱۲۰ هزار نفر اعلام شده است.

پیش‌تر سازمان ملل گزارش داده بود که حدود ۶ میلیون سوری در داخل کشور آواره شده‌اند.فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان از کشورهای ثروتمند خواست، به وعده خود عمل کنند تعداد بیشتری از پناهجویان سوری را بپذیرند.

در ماه مارس ۲۰۱۶ شماری از این کشورها در کنفرانس ژنو تضمین دادند که در عرض یک سال ۱۰ درصد از پناهجویان سوری را که در کشورهای همسایه به‌سر می‌برند، بپذیرند. اما به گفته گراندی، تاکنون این اتفاق رخ نداده است.