به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۰۹، ۱۴۰۱

تلاش برای سرکوب هنرمندان حامی خیزش انقلابی

 سهیلا گلستانی و حمید پورآذری بازداشت شدند


مقابله نیروهای جمهوری اسلامی با هنرمندان حامی خیزش انقلابی در ایران ادامه دارد و گزارش‌ها حاکی از موارد جدید بازداشت تعدادی از این هنرمندان است. سهیلا گلستانی و حمید پورآذری شامگاه سه‌شنبه و در هنگام بازی تیم‌های فوتبال جمهوری اسلامی و آمریکا در جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بازداشت شدند.


سهیلا گلستانی، بازیگر و کارگردان و حمید پورآذری، کارگردان تئاتر که به تازگی ویدیویی منتشر کرده بودند که در آن جمعی از زنان فعال در عرصه تئاتر بدون حجاب اجباری ظاهر شده بودند، بازداشت شدند.


نغمه ثمینی، نمایش‌نامه‌نویس، روز چهارشنبه نهم آذر با اشاره به بازداشت سهیلا گلستانی و حمید پورآذری در اینستاگرام خود نوشت: «برخی از مخاطبان نمایش کوتاه سکوت، دو تن از عواملش را دستگیر کرده‌اند… آن‌ها می‌توانند تئاتری‌ها را بازداشت کنند، پس برانند، اما تئاتر را که نمی‌توانند بازداشت کنند.»در متن همراه این ویدیو که در صفحه اینستاگرام سهیلا گلستانی، حمید پورآذری و ... منتشر شد، آمده است: «نمایش تمام می‌شود و حقیقت عریان می‌گردد. قهرمانان حقیقی ما، مردم بی‌نامند.»

پیش از این اما اعضا


در متن همراه این ویدیو که در صفحه اینستاگرام سهیلا گلستانی، حمید پورآذری و ... منتشر شد، آمده است: «نمایش تمام می‌شود و حقیقت عریان می‌گردد. قهرمانان حقیقی ما، مردم بی‌نامند.»پیش از این اما اعضای هیات مدیره و بازرسان کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران با اشاره به خیزش انقلابی مردم ایران، اعلام کردند در اعتراض به مدیریت کلان فرهنگی و هنری کشور و در همراهی با مردم ایران به صورت دسته‌جمعی استعفا می‌کنند.


همزمان جمعی از فعالان حوزه تئاتر در ایران با انتشار متنی در اینستاگرام اعلام کردند: «زین پس در ساخت و تماشای هیچ اثری که زن را مقید به حجاب اجباری نماید، مشارکت نمی‌کنیم.»


سیاوش پاکراه، علی شمس، مصطفی کوشکی، شهاب آگاهی، آرمین جوان و امیرحسین دوانی از جمله منتشرکنندگان این متن بودند.


با وجود آزادی برخی از هنرمندان بازداشت شده در روزهای اخیر از جمله هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی، از فشار بر روی هنرمندان کاسته نشده است.


محمد نادری، بازیگر و صداپیشه، در اینستاگرام خود خبر داد که ماموران پس از بازی تیم‌های فوتبال جمهوری اسلامی و آمریکا، به خودروی او گلوله ساچمه‌ای شلیک کرده و در پاسخ به اعتراض او تهدید کرده‌اند که پلاک خودرو را می‌کنند.


از سوی دیگر به گزارش سایت بانی فیلم، محمدرضا هدایتی، بازیگر سینما و تلویزیون، به مدت یک سال از فعالیت در فضای مجازی منع شده است.


بر اساس این گزارش، این هنرمند پس از دریافت احضاریه به دلیل فعالیت‌هایش در فضای مجازی، در دادسرای اوین حاضر شده و پس از تفهیم اتهام، به قید وثیقه آزاد شده است.


در روزهای گذشته خانه سینما اعلام کرد در صورت ادامه تهدید و بازداشت سینماگران از اعضایش خواهد خواست از همکاری با پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی خودداری کنند.


محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد اما گفت این بیانیه خانه سینما «تحلیل درستی از اتفاقات نیست» و موجب افزایش تنش‌ها خواهد شد.