به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آبان ۲۰، ۱۴۰۱

اعتراضات دوباره در سیستان و بلوچستان

  

عبدالحمید: اکثر مردم از این نظام ناراضی هستند

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، بار دیگر در خطبه‌های نماز جمعه خود از خیزش سراسری مردم ایران حمایت کرد و به حاکمیت تاخت. امام جمعه اهل سنت زاهدان در مصلای مکی زاهدان گفت: «حکومتی که ملت از آن ناراضی باشد، به درد نمی‌خورد. اکثر مردم از این وضعیت، از این نظام ناراضی هستند.»

پس از برگزاری نماز جمعه، شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان عرصه تظاهرات گسترده ضد حکومتی شده است.

به گزارش ایندی‌پندنت فارسی، عبدالحمید در واکنش به سخنان نمایندگان مجلس علیه خیزش سراسری مردم ایران و همچنین درخواست اعدام معترضان، گفت: «نمایندگان بیانیه دادند برای محاکمه، این برای من هم تعجب‌آور بود. شما نماینده مردم هستید باید از مردم دفاع بکنید. از زندانیان دفاع بکنید. کجای دنیا نمایندگان این‌گونه با مردم صحبت می‌کنند یا دنبال محاکمه مردم هستند؟»

مولوی عبدالحمید با بیان اینکه مردم متحد هرگز شکست نخواهند خورد، گفت: «برخی می‌گویند اگر شما در جمهوری اسلامی آزادی نداشتید، نمی‌توانستید علیه حکومت انتقاد کنید. کجا آزادی داریم؟ کجا آزادی تشکل و آزادی قلم داریم؟ آزادی بیان محدود و سانسور شدید است. چرا روزنامه‌نگاران زندانی‌اند. آن‌ها را زندانی نکنید. دوازده روزنامه را یک قاضی یک شبه در دولت‌های گذشته بست. در مقایسه با کشورهای پیشرفته باید گفت کجای دنیا این‌گونه است. کجای کشورهای پیشرفته این‌گونه است.»

او همچنین خطاب به نیروهای سرکوب گفت: «ما نمی‌دانیم این نیروهای ما که از بیت‌المال روزی می‌خورند، کجا آموزش دیدند و چگونه به مردم تیراندازی کرده‌اند. من توصیه‌ام به نیروهای مسلح این است که شما فرزندان همین مردم هستید. با زنان مهربان برخورد کنید. با دانشجویان که امید ملت ما هستند درست برخورد کنید. به حرف دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان احترام بگذارید. به نیروهای مسلح توصیه می‌کنم که با گلوله جنگی این‌ها را نزنید. شما باید برای همین ملت بمیرید و این برای نیروهای مسلح عزت است که برای حفاظت از مردم جان بدهند.»

مولوی عبدالحمید در ادامه گفت: «توصیه‌ام به معترضان این است که اعتراض مسالمت‌آمیز حق شماست. اعتراضتان باید سالم باشد. دستگاه قضایی نیز نباید این‌ها را محارب بخواند. این‌ها قابل ترحم هستند. این شنیدن صدای ملت است. توصیه‌ام به مسئولان این است که حرف مردم را بشنوند و زندانیان سیاسی را دلسوزانه می‌گویم که آزاد کنید. احکام سنگین به آن‌ها ندهید و حرف آن‌ها را بشنوید و ببینید مردم کجاها مشکل دارند.»

او همچنین به لزوم همراهی روحانیان با مردم اشاره کرد و گفت: «باید به خواست و اراده ملت تن بدهیم. علما در طول تاریخ مردمی بودند. علما مردمی زندگی کردند و کنار مردم بودند. علما باید در همه حال در کنار مردم باشند. به آن‌ها رسیدگی و با آن‌ها همدردی کنند.»

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، با اعتراض به کشتار مردم با گلوله جنگی در زاهدان و خاش گفت: «نیروهای نظامی کجا آموزش دیده‌اند که به مردم شلیک کنند.»

او همچنین اشاره کرد که به خانواده کشته‌شدگان پیشنهاد پول داده‌اند و آن‌ها با رد این پیشنهاد، خواستار حفظ عزت و حرمت خود شدند و اعلام کردند که نباید به آن‌ها توهین شود.

مولوی عبدالحمید در پایان با اشاره به اینکه اعتراض‌ها پس از برگزاری نماز جمعه مسالمت‌آمیز باشد، گفت: «ما امیدواریم که آینده خیری داشته باشیم. این جریاناتی که در زاهدان پیش آمد و نمازگزاران به شهادت رسیدند بسیار دلخراش بود. ولی همه سعی کردیم که امنیت استان را حفظ کنیم. من گفتم امنیت استان رعایت می‌شود، منتها باید حادثه جمعه خونین زاهدان پیگیری شود. همه می‌دانند، حتی مسئولان که این حادثه جمعه خونین جریانی بود که مردم به ناحق کشته شدند. عاملان و آمران باید به سزای اعمالشان برسند و تهمت تجزیه‌طلبی از مردم باید رفع شود.»


اعتراضات دوباره در سیستان و بلوچستان؛ تیراندازی به معترضان در ایرانشهر

در نخستین جمعه پس از چهلم کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان، چندین شهر در استان سیستان و بلوچستان صحنه حضور معترضان شد.

بر اساس گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی، معترضان در شهرهای زاهدان، سراوان، راسک، خاش، ایرانشهر و چابهار پس از پایان نماز جمعه روز ۲۰ آبان برای چندمین بار در هفته‌های گذشته به خیابان‌ آمدند.

در ویدئوهایی که به دست رادیو فردا رسیده است، معترضان در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر سپاهی» سرداده‌اند.

بر اساس این تصاویر معترضان در چابهار با دست‌های به‌هم‌پیوسته اعتراض خود را سرکوب مردم این استان نشان داده‌اند.

در همین حال ویدئوهای منتشرشده از ایرانشهر نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی اقدام به تیراندازی به سوی معترضان کرده‌اند.

گزارش شده که خاش نیز در «آتش و دود» است و درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی و معترضان «شدید» است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی درباره «جمعه خونین زاهدان» به تاریخ هشتم مهر، کشته شدن دست‌کم ۱۰۰ معترض، تماشاچی و نمازگزار از جمله ۱۶ کودک را تایید کرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز پنجشنبه، ۱۹ آبان نیز در گزارشی شمار کشته‌شدگان جمعه خونین خاش را ۱۸ نفر اعلام و تایید کرد که نیروهای امنیتی در سرکوب مردم این منطقه از «گلوله‌های جنگی مرگبار» استفاده می‌کنند.

این نهاد مدافع حقوق بشر هم‌چنین اعلام کرد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با استفاده از «الگویی کشنده» در سرکوب اعتراضات سیستان و بلوچستان، از «مهمات و گلوله جنگی مرگبار» علیه این مردم استفاده کرده و «بالاتنه، سینه و سر معترضان را به قصد کشتار» هدف قرار می‌دهند.

ایران امروز