به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آذر ۰۴، ۱۴۰۱

سرکوب شدید اعتراضات در ایران

 جواد طالعی - برلن

رهبران ایرانی تبار احزاب حاکم آلمان:

نظارت جهانی، سرکوب شدید اعتراضات در ایران را مشکل کرده است

دو نشریه سایت و کیکرز آلمان برای پرتوافکنی بر آنچه در ایران می گذرد، با بیژن جیرسرایی دبیرکل حزب دموکرات آزاد و امید نوری‌پور رئیس حزب سبزها در این کشور گفت و گو کرده‌اند. هر دو سیاستمدار در کودکی از ایران به آلمان مهاجرت کرده‌اند.

نشریه ورزشی کیکرز در آستانه حضور تیم ملی فوتبال ایران در دوحه به دیدگاه امید نوری‌پور درباره موقعیت این تیم پرداخته است.

همزمان، روزنامه معتبر سایت، تجربه‌های بیژن جیرسرایی را از دوران کودکی وی در ایران منعکس کرده است. جیرسرایی سه سال پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ در تهران به دنیا آمده و در ۱۱ سالگی به آلمان مهاجرت کرده است.

هر دو سیاستمدار که حزب‌هاشان در دولت ائتلافی اولاف شولتس حضور دارند، می‌گویند که مسائل ایران را با حساسیت زیاد دنبال می‌کنند.

امیدواری نوری‌پور به تیم ملی

امید نوری‌پور، در مصاحبه با نشریه ورزشی کیکرز از این که به تازگی ورزشکاران ایرانی از همسرایی سرود جمهوری اسلامی خودداری می‌کنند ابراز خرسندی کرد.

خبرنگار کیکرز با اشاره به پیشنهاد سپ بلاتر رئیس پیشین فیفا برای تحریم تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر، نظر نوری‌پور را در این‌مورد جویا شده است. نوری‌پور محروم کردن تیم ملی را یک شمشیر دولبه می‌داند و تصریح می‌کند:

به استثنای دو بازیکن، بقیه اعضای تیم ملی موضع انتقادی نسبت به رژیم دارند و هیچکدام از آنها سرود جمهوری اسلامی را نخواندند. علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا دعوت فیفا را رد کردند و سردار آزمون‌ صریح‌ترین پشتیبان ‌اعتراضات است. رژیم گذرنامه علی کریمی را ضبط و او را ممنوع الخروج کرده است. به نظر من تیم ملی پنجره‌ای به بیرون ‌است.

نوری‌پور در این مصاحبه دو بازیکنی را که در مصاحبه‌های خود از دولت رئیسی ستایش کردند، سرزنش کرده و می‌گوید:

این کار آنها در شرایطی که دولت در خیابان‌ها معترضان را با خشونت سرکوب می‌کند، واقعا مسخره است.

به گفته نوری‌پور، «قهرمانان واقعی» مردم ایران امروز علی دایی و علی کریمی هستند که در آلمان شناخته شده‌اند. وی می‌گوید که این دو تا چندی پیش با یکدیگر خصومت می‌ورزیدند، اما حالا  آشتی کرده و یک هدف را دنبال می‌کنند.

امید نوری پور سیاستمدار ایرانی تبار و رئیس حزب سبزهای آلمان

امید نوری پور سیاستمدار ایرانی تبار و رئیس حزب سبزهای آلمان AP - Michael Sohn

جیرسرایی، تلخکامی‌های دوران کودکی

بخش مهمی از مصاحبه بیژن جیرسرایی دبیرکل حزب دموکرات آزاد به تشریح تجربه‌های دوران‌ کودکی او در جمهوری اسلامی اختصاص یافته است.

او توضیح می‌دهد که چگونه با گم شدن ناگهانی پدر یا مادر همکلاسی‌هایش متوجه سرکوب می‌شده است و می‌افزاید:

پدر و مادرم سعی می‌کردند من‌ و خواهرم را از سیاست دور نگه دارند، زیرا در ایران پرداختن به سیاست همواره خطرناک بود.

جیرسرایی می‌گوید که با این حال بچه‌های هم‌نسل او از همان دبستان به شدت سیاسی می‌شدند و می‌فهمیدند که شرایط حاکم عادلانه نیست.

جیرسرایی در پاسخ به این پرسش خبرنگار آلمانی از دبیرکل‌حزب دموکرات آزاد که چرا در حالی که حجاب که از ۴۰ سال پیش در ایران اجباری بوده، حالا اعتراضات این قدر اوج گرفته می‌گوید:

زندگی در سال‌های اخیر خیلی سخت‌تر شده است. فشارهای شدید اقتصادی بر سرکوب افزوده شده و کاسه صبر مردم را لبریز کرده است.

او می‌افزاید:

در اعتراضات سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸ تنها دانشجویان و قشرهای تحصیل کرده حضور داشتند، اما حالا همه به میدان آمده‌اند. از بازاری‌ها گرفته تا کارگران صنعت نفت.

مشکل رژیم برای سرکوب خشن‌تر

در پایان این مصاحبه، خبرنگار آلمانی می‌گوید که اعتراضات سال ۲۰۱۹ به شدت سرکوب شد و ۱۵۰۰ تن در آن کشته شدند و می‌پرسد که آیا این بار هم خطر سرکوب خونین اعتراضات وجود دارد؟ و جیرسرایی در پاسخ می‌گوید:

تفاوت در این است که در سال ۲۰۱۹ جهان واکنش بسیار اندکی نسبت به سرکوب‌ها نشان داد، اما این بار طور دیگری است. صدراعظم و مجلس فدرال در کنار اتحادیه اروپا خشونت جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و اوضاع ایران را با دقت زیر نظر دارند.

منبع: رادیو فرانسه