به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۰۲، ۱۴۰۱

بریتانیا: ایران تهدیدی علیه جهان است و هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد

  پیش‌تر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی علنا تهدیداتی را علیه شهروندان بریتانیایی و ایرانیان مقیم این کشور مطرح کرده بود

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در توئیتی درباره پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده و نوشته است که «ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

کلورلی چهارشنبه 2 آذر‌ماه با تاکید بر این‌که «شواهد بیشتری از خطری که این رژیم برای امنیت جهانی ایجاد می‌کند، وجود دارد»، نوشته است: «رژیمی که به طرز وحشیانه‌ای مردم خود را در داخل سرکوب می‌کند، مطمئنا دوستان و متحدان ما را در خارج از کشور نیز تهدید خواهد کرد.»

این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا رسانه‌های داخل ایران از بازداشت یک شهروند دو تابعیتی در اصفهان خبر داده‌اند.

وب‌سایت «همشهری آنلاین» در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرده، نوشته است که «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را که با «بی‌بی‌سی فارسی» و «ایران اینترنشنال» ارتباط داشته، بازداشت کرده است.

به گفته رسانه‌های ایران فرد بازداشت شده متولد بریتانیا است.

همچنین هفته پیش، رئیس سرویس اطلاعاتی بریتانیا MI5 گفته بود که تاکنون ده‌ها مورد سوء‌قصد و تهدید جانی مخالفان جمهوری اسلامی در خاک بریتانیا توسط این سازمان شناسایی و خنثی شده‌ است.

در ده هفته گذشته، همزمان با سرکوب معترضان در داخل خاک ایران، سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نیز به تهدید روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی در کشورهای مختلف جهان، از جمله بریتانیا ادامه داده‌اند.

دو هفته پیش، شبکه خبری «ایران اینترنشنال» از تهدید جانی علیه دو نفر از روزنامه‌نگاران خود خبر داد. در واکنش به این تهدید، وزارت خارجه بریتانیا، کاردار ایران در لندن را فرا خواند.