به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آذر ۰۸، ۱۴۰۱

اعتراضات ایران؛ آزادی وریا غفوری، افزایش حمایت‌های بین‌المللی و تداوم اعتصاب‌ها

 

معترضان ایرانی در استانبول

هفته یازدهم اعتراضات ایران درحالی به میانه خود می‌رسد که پس از تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در خصوص اعتراضات ایران و سرکوب نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی حمایت‌های بین‌المللی از معترضان افزایش یافته است. 


یونیسف روز گذشته کشته‌شدن بیش از ۵۰ کودک در جریان اعتراضات جاری ایران را محکوم کرد. همچنین نمایندگان پارلمان فرانسه با محکوم‌ کردن سرکوب تظاهرکنندگان ضد دولتی از سوی حکومت ایران، از دولت‌های اروپایی خواستند تا برای انجام تحقیقات مستقل در مورد علل مرگ مهسا امینی فشار بیشتری بر تهران وارد کنند. 


ویدیوهایی از تجمع شب گذشته معترضان در شهرهای مختلف از جمله تهران، کرج، سنندج و کرمانشاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.


همچنین گزارش‌ها و ویدیوهایی از تداوم و گسترش اعتصاب کامیون‌داران و برخی واحدهای صنعتی در نقاط مختلف ایران در همبستگی با معترضان و اعتراض به شرایط سخت کاری و دستمزدهای پایین منتشر شده است.


همزمان با انتشار خبرهایی مبنی بر آزادی وریا غفوری، فوتبالیست سرشناس ایرانی و کاپیتان اسبق تیم استقلال، گزارش‌ها از ادامه بازداشت‌ها و احضار فعالان و روزنامه نگاران به دادسرا و نهاد‌های امنیتی حکایت دارد.


با ادامه روند برگزاری دادگاه معترضان، نگرانی‌ها از صدور احکام اعدام و حبس طولانی مدت برای آن‌ها افزایش یافته است. روز گذشته خبرهایی مبنی بر صدور حکم اولیه حبس برای چهار دانشجوی معترض بازداشت‌شده منتشر شد.  


تجمع‌های اعتراضی و تحصن دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور در همبستگی با معترضان ایران همانند روزهای گذشته همچنان ادامه دارد.


هیلاری کلینتون: هر روز که ایران در کمیسیون مقام زن باقی باشد، این نهاد اعتبار خود را از دست می‌دهد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا روز دوشنبه در مراسم رونمایی از چیدمان هنری «چشم‌ها بر ایران» که با هدف جلب توجه جامعه جهانی به سرکوب زنان و معترضان ایران توسط حکومت اجرا شده است، سخنرانی کرد. این چیدمان در پارک آزادی‌های چهارگانه فرانکلین روزولت نیویورک، با شرکت هنرمندان ایرانی از جمله شیرین نشاط، افرودیت دزیره نواب، آیسی و سوت، سپیده مهربان و شیدا سلیمانی اجرا شد.


خانم کلینتون در این سخنرانی گفت: «ما از کشورهای عضو سازمان ملل متحد می‌خواهیم که با شجاعت شهروندان ایرانی همگام شوند و جمهوری اسلامی ایران را از کمیسیون مقام زن این سازمان حذف کنند. کشوری که به طور سیستماتیک از حقوق زنان و دختران سوء استفاده می کند، جایی برای شرکت در کمیسیونی با هدف حمایت از این حقوق ندارد. هر روز که ایران در آن کمیسیون باقی می‌ماند، آن نهاد و سازمان ملل اعتبار خود را از دست می‌دهند.»


وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده خطاب به حکومت ایران افزود: «بگذارید زنان و دخترانتان هر آنچه می‌خواهند باشند. هر حکومتی باید همین کار را کند. ما همه تلاشمان را می‌کنیم تا مطمئن شویم حکومت ایران از این مطالبه مردم رهایی ندارد. جایی برای توجیه و پنهان کاری مجدد آن‌ها نخواهد بود. بنابر این لطفا همراه ما چشم‌هایتان را بر ایران نگه دارید.»


فرمانده هوافضای سپاه جان‌باختن بیش از ۳۰۰ نفر در اعتراضات جاری ایران را تایید کرد

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در ویدیویی که توسط خبرگزاری مهر شب گذشته منتشر شده است، کشته‌ شدن بیش از ۳۰۰ نفر در جریان اعتراضات جاری را تایید کرد و گفت: «بالاخره حالا یک اتفاقی گوشه‌ای از تهران افتاده که همه متاثر شدند، از فوت این خانم کسی خوشحال نشده. حالا هر اتفاقی بود در ازایش فکر می‌کنم بیش از ۳۰۰ نفر تا الان شاید جان‌باخته و شهید از بهترین بچه‌های این جامعه داریم.»

به گزارش ایسنا، جلیل میرمحمدی، نماینده یزد در مجلس ایران در مورد جلسه مشترک صبح سه‌شنبه مجلس و قوه قضائیه گفت: «نمایندگان تاکید داشتند که با سرعت و  دقت بیشتر و همچنین رعایت تمام ملاحظات قانونی با افرادی که مرتکب قتل و جراحات در نیروهای امنیتی و مردم شدند، برخورد شود.»

این در حالی است که براساس گزارش‌ نهادهای حقوق بشری، در جریان اعتراضات ایران تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر از معترضان کشته‌ شده‌اند و مقامات ایرانی در بسیاری موارد کشته‌ شدن این افراد به دست نیروهای امنیتی را انکار و مرگ آن‌ها را به عللی چون «خودکشی» نسبت داده‌اند.  

سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع امنیتی ادعا کرد که خانواده‌های بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در صورت عدم «رفتار مناسب» بازیکنان در آستانه بازی روز سه‌شنبه مقابل ایالات متحده، به زندان و شکنجه تهدید شده‌اند. 


این منبع گفت که در پی خودداری بازیکنان تیم ملی از خواندن سرود جمهوری اسلامی در بازی مقابل تیم انگلیس، آن‌ها به جلسه‌ای با حضور اعضای سپاه پاسداران احضار شدند. در این جلسه به بازیکنان گفته شده که در صورت خودداری از خواندن سرود جمهوری اسلانی یا پیوستن به هرگونه اعتراض علیه حکومت، خانواده‌هایشان با «خشونت و شکنجه» روبرو خواهند شد.


این منبع که از نزدیک فعالیت سازمان‌های اطلاعاتی ایران در قطر را در طول رقابت‌های جام جهانی زیر نظر دارد از به خدمت گرفته شدن ده‌ها مامور سپاه پاسداران برای نظارت بازیکنان تیم ملی خبر داد و افزود که این بازیکنان اجازه حضور در خارج از اردوی تیم یا دیدار با خارجی‌ها را ندارند. 


وی گفت: «تعداد زیادی از ماموران امنیتی ایران در قطر به جمع‌آوری و اطلاعات و نظارت بر بازیکنان مشغولند.»


او همچنین از دیدار جداگانه کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با ماموران سپاه پاسداران خبر داد. 


این منبع امنیتی راجع به حضور تماشاچیان در بازی ایران و ولز گفت: «حکومت ایران در بازی تیم ملی مقابل ولز تعداد زیادی هوادار دستوری را برای ایجاد حس حمایت و تشویق کاذب به میان تماشاچیان فرستاده بود. آن‌ها در حال برنامه‌ریزی برای افزایش قابل توجه تعداد این هواداران دستوری در بازی مقابل ایالات متحده هستند.» 

به گزارش میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، وریا غفوری، بازیکن تیم فولاد خوزستان صبح سه‌شنبه ۸ آذر با اعزام به دادسرا و انجام آخرین تحقیقات قضایی با سپردن قرار وثیقه از زندان آزاد شد. 

کمیسیون مقام زن سازمان ملل ۱۴ دسامبر تصمیم بر ماندن یا اخراج جمهوری اسلامی ایران می‌گیرد

بنابر گزارش رویترز رویترز به نقل از چند دیپلمات سازمان ملل، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده مبنی بر اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه ۱۴ دسامبر به رای گذاشته خواهد شد. 


ایالات متحده روز دوشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای مبنی بر محکومیت سیاست‌های  «به شدت در تعارض با حقوق زنان و دختران و ماموریت کمیسیون مقام زن» جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد. 


ایران به تازگی دوره عضویت ۴ ساله خود را در این کمیسیون ۴۵ عضوی را آغاز کرده است و  قطعنامه پیشنهادی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را فورا از کمیسیون مقام زن برای باقی‌مانده دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ حذف خواهد کرد.