به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آبان ۱۹، ۱۴۰۱

تداوم خیزش انقلابی در روز پنج‌شنبه؛ اعتصاب کسبه در مهاباد، اعتراض مردمی در مریوان

 

بسیاری از کاسبان و بازاریان در شهر مهاباد، روز پنج‌شنبه ۱۹ آبان با بستن مغازه‌های خود اعتصاب کردند. همچنین، مردم مریوان مراسم چهلم مختار احمدی را به صحنه اعتراض تبدیل کردند، اعتراضات دانش‌آموزی در تهران ادامه یافت و اعتصاب کارکنان نفت و گاز به روز چهارم رسید.

مراسم چهلم مختار احمدی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات، در مریوان و با حضور جمعی از شهروندان برگزار شد.

معترضان بر مزار او شعارهایی از جمله در حمایت از شهروندان بلوچ‌، علیه علی خامنه‌ای و همچنین «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

مختار احمدی، جوان ۱۹ ساله‌ای بود که روز شنبه ۹ مهر با شلیک نیروهای امنیتی در مریوان کشته شد.

از سوی دیگر، گروهی از دانش‌آموزان در تهران با تعطیلی مدارس خود در خیابان سهروردی راهپیمایی کرده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، اصناف و بازاریان شهر مهاباد در اعتراض به کشته شدن فایق مام‌ قادری و سرکوب معترضان به وسیله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، اعتصاب کرده و محل کسب و کار خود را تعطیل کردند.


شب گذشته (چهارشنبه ۱۸ آبان) نیز مردم معترض در مهاباد برای تشییع پیکر مام‌ قادری به خیابان‌ها آمدند و علیه علی خامنه‌ای شعار دادند.


فایق مام قادری، شهروند مهابادی که روز ۲۳ مهر ماه به ضرب هشت گلوله جنگی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شدت زخمی شده بود، روز چهارشنبه ۱۸ آبان، پس از گذراندن ۲۵ روز در کما، در بیمارستانی در ارومیه جان باخت.


پیکر او شامگاه چهارشنبه از ارومیه به مهاباد رسید و جمعیت زیادی از مردم مهاباد در خیابان‌ها به پیشواز پیکر او رفتند و تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.


علاوه بر تعطیلی مغازه‌ها در مهاباد اما در ۳۷ سکوی گازی پارس جنوبی نیز اعتصاب کارکنان و کارمندان رسمی نفت در اعتراض به اجرایی نشدن ماده ۱۰ و برای بهبود وضعیت معیشتی، برای چهارمین روز ادامه یافت.


بر اساس ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب سال ۱۳۹۱، روند پرداخت‌ حقوق و مزایا به کارکنان مناطق عملیاتی باید اصلاح شود.در نفت و گاز آغاجری، زاگرس، پالایشگاه پنج پارس جنوبی، اروندان و دالان هم کارکنان اعتصاب کرده‌اند.


از سوی دیگر، مراسم هفتم مهدی حضرتی، روز پنج‌شنبه در فضایی امنیتی در میاندوآب آذربایجان‌ غربی برگزار شد.


مهدی حضرتی، نوجوان ۱۷ ساله‌ای بود که در چهلم حدیث نجفی در کرج با گلوله نیروهای امنیتی کشته و پیکر بی‌جانش در محاصره نیروهای موتورسوار به پشت یک وانت منتقل شد.


همچنین، چهارشنبه شب و همزمان با چهلمین روز کشته شدن مردم زاهدان در جمعه خونین این شهر در روز هشتم مهر، مردم شهرهای مختلف به خیابان آمدند.


ویدیوهایی از منطقه سعادت‌آباد تهران به ایران‌اینترنشنال رسیده‌اند که نشان می‌دهند مردم شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» را در یادبود خدانور لجه‌ای (لجعی) روی دیوارها نوشته‌اند.