به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، تیر ۱۲، ۱۳۹۶

ظریف از دادن مجوز به گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس انتقاد کرد

محمد جوادظریف وزیر امور خارجه ایران، پیش از بازگشت به تهران شنبه شب، ۱ ژوئیه در مصاحبه‌ای در فرودگاه شارل دوگل پاریس به برگزاری گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین در پاریس اشاره کرد و گفت که حضور و فعالیت این سازمان در فرانسه "نقطه ابهامی" در روابط تهران و پاریس است. ظریف برخی کشورهای منطقه را متهم کرد که از این سازمان برای مخالفت با جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند.

محمد جوادظریف ضمن ابراز تاسف از دادن مجوز فعالیت به مجاهدین خلق در فرانسه، گفت :
"ما در گفت و گوهایمان با مسئولان کشور فرانسه، همواره این موضوع را به عنوان یک نقطه ابهام در روابط بین دو کشور مطرح کرده ایم و آنها نیز همواره تاکید کرده اند که ارتباطی با این گروه ندارند."

وزیر امور خارجه ایران گفت: اجازه فعالیت به گروهی که نزد مردم ایران منفور است، گروهی که سوابق تروریستی دارد و در هفته ها و ماههای اخیر شاهد حملات تروریستی آنها و تلاش هایشان برای حمله تروریستی در ایران بودیم، گروهی که با رژیم صدام حسن و علیه مردم ایران همکاری کرده است، لکه سیاهی بر سابقه کشورهایی است که با این گروه ها همکاری می کنند.

ظریف هم‌چنین در گفت‌وگوی خود از حمایت برخی از کشورهای منطقه از سازمان مجاهدین خلق به شدت انتقاد کرد. او به حمایت رژیم های منطقه به هنگام جنگ ایران و عراق از مجاهدین خلق اشاره کرد و گفت:
"رژیم‌های مرتجع منطقه یک‌بار دیگر روی این گروه سرمایه‌گذاری می‌کنند، همانطور که در گذشته هم سرمایه‌گذاری کردند."

گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین، دیروز، شنبه و هم زمان با سفرمحمد جواد ظریف به فرانسه و دیدار وی با رئیس جمهوری و وزیر امورخارجه فرانسه در پاریس برگزار شد. طبق بیانیه ای که از سوی سازمان مجاهدین خلق در باره اهداف این گردهمایی منتشر شد، این گردهمایی دو هدف و رسالت دارد:
نخست، تغییر نظام سیاسی در ایران، و دوم لزوم توافق همه کشورها برای برقراری صلح و آرامش منطقه ای و بین المللی.

دراین گردهمایی، علاوه بر اعضای سازمان مجاهدین خلق، نمایندگانی از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا، نمایندگانی از اتحادیه اروپا و مجلس ملی فرانسه، مسولان برخی کشورهای عربی از جمله سعودی ها و سران برخی از گروه های مخالف سوریه حضور داشتند.
رودی جولیانی شهردارسابق نیویورک، جورج تنت نماینده کنگره آمریکا، میشل دوپولور نماینده مجلس ملی فرانسه، لیندا چاوز مدیر پیشین روابط عمومی کاخ سفید و ترکی فیصل رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی و نصرالحریری عضو هیأت مخالفان سوریه از جمله شرکت کنندگان در این گردهمایی یک روزه در پاریس بودند.

رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک، در سخنانی در کنفرانس سالانه مجاهدین در پاریس، گفت: زمان تغییر در ایران رسیده است. زمان آن فرا رسیده است تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تشکیلاتی تروریستی بخوانیم.

جان بولتون، نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد در گردهمایی سالانه مجاهدین در پاریس گفت که اولویت دولت آمریکا باید تغییر نظام سیاسی ایران باشد.
او گفت: ایران فقط یک تهدید تروریستی محسوب نمی شود بلکه یک تهدید اتمی است؛ اما خوشبختانه اکنون در آمریکا رئیس جمهوری بر سر کار است که بطور صددرصدی با نظام حاکم بر ایران مخالف است.

وی گفت: باید تا دیر نشده هر چه زودتر به تهدیدهای و اقدامات سرکوبگرانه ایران پایان داد و یکی از مهمترین این اقدامات، اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور است که خوشبختانه هم اکنون در کنگره آمریکا در جریان است.

لیندا چاوز مدیر پیشین روابط عمومی کاخ سفید نیز در این نشست گفت: بهترین راه‌حل در ایران جایگزین کردن نظام حاکم است.

رابرت جوزف معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در نشست مجاهدین پاریس گفت: باید از داخل به دنبال تغییر نظام ایران باشیم و از آن حمایت کنیم نه از خارج.

ترکی الفیصل، رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی گفت : تلاش برای براندازی نظام اسلامی ایران، تلاشی مشروع است.

یادآور می شویم که شبکه العربیه عربستان سعودی با آغاز سخنرانی ترکی الفیصل به پوشش خبری زنده این کنفرانس در گردهمایی سالانه مجاهدین در پاریس پرداخت.

گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین در پاریس در شرایطی برگزار شد که در روزها و هفته های اخیر تلاش های بسیار زیادی برای اعمال تحریم های تازه علیه ایران و افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران در آمریکا و کشورهای غربی تدارک دیده شده است. پس از طرح تحریم های تازه سنای آمریکا علیه حکومت ایران، خصوصاً تحریم سپاه پاسداران، روز دوشنبه گذشته ۲۶ ژوئن، ۲۶۵ نماینده پارلمان اروپا با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران خواهان گنجاندن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اروپا شدند.
پس از صدور این بیانیه، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران ضمن اعتراض به این بیانیه مدعی شد که این نمایندگان اروپایی با "برخی ‌گروه‌ های معاند" ارتباط دارند.

سازمان مجاهدین خلق که پیش تر در فهرست سیاه گروه های تروریستی در اروپا و آمریکا قرار داشت، با رای دادگاهی در آمریکا در تیر ماه ۱۳۸۹ از فهرست گروه‌های تروریستی این کشور حذف شد.

دولت آمریکا نیز در مهر ماه ۱۳۹۱ رسماً این سازمان را از لیست سیاه گروه‌های تروریستی خارج کرد.

پیش‌تر در سال ۱۳۸۷ نیز شورای وزیران اتحادیه اروپا با خارج شدن نام این سازمان‌ از فهرست گروه‌های تروریستی در اروپا موافقت کرده بود. 

رادیو بین المللی فرانسه