به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۰۷، ۱۳۹۰

اتحادیه عرب علیه سوریه تحریم‌های بی سابقه ای را تصویب کرد
به گزارش رسانه‌های بین‌المللی، وزیران خارجه اتحادیه عرب بعد از ظهر یکشنبه (۲۷ نوامبر/۶ آذر) در نشست خود در قاهره تحریم‌های پیش‌بینی شده علیه سوریه را تصویب کردند.
این تحریم شب پیش از آن در "شورای اقتصادی - اجتماعی اتحادیه عرب" تصویب و پیش‌نویس آن برای تصویب نهایی به اجلاس روز یکشنبه‌ی وزیران خارجه اتحادیه ارائه شده بود.
براساس مصوبه اتحادیه عرب، پروازهای هوایی بین سوریه و کشورهای عضو این اتحادیه به حال تعلیق درآمده و هر گونه همکاری با بانک مرکزی سوریه نیز ممنوع خواهد بود.
همچنین سفر مقام‌های سوری به کشورهای عربی ممنوع ‌شده است، دارایی‌های دولت سوریه در این کشورها بلوکه و مناسبات بازرگانی با سوریه متوقف می‌شود.

شیخ حمد بن جاسم، وزیر خارجه قطر پس از پایان اجلاس اعلام کرد ۱۹ کشور عضو اتحادیه عرب به تحریم‌ها علیه سوریه رای موافق دادند. اتحادیه عرب ۲۲ عضو دارد. لبنان، عراق و الجزایر با این تحریم‌ها موافقت نکرده‌اند.

عراق که مناسبات نزدیک اقتصادی با سوریه دارد و شمار زیادی آوارگان عراقی در سوریه به سر می‌برند، به گفته‌ی هوشیار زیباری، وزیر خارجه این کشور، «امکان» موافقت با تحریم‌ها علیه سوریه را نداشته است.

احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که در این اجلاس حضور داشت به خبرنگاران گفت که دولت ترکیه تحریم‌های خود علیه رژیم سوریه را با تحریم‌های اتحادیه عرب هماهنگ خواهد ساخت.

داوداوغلو افزود، سوریه که پیش از این از متحدان کشورش بوده، «آخرین فرصت» خود را از دست داده است.

وزیرامور خارجه قطر ضمن اعلام تصویب تحریم‌ها گفت، ما تمایل داشتیم ملت سوریه را از تاثیر تحریم‌ها دور نگه داریم.

نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفته است، اگر سوریه با ورود ناظران اتحادیه عرب به آن کشور موافقت کند، در تحریم‌ها تجدید نظر خواهد شد.

دویچه وله