به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آذر ۰۵، ۱۳۹۰بی خبری مطلق از وضعیت

مهندس محمد توسلی
با گذشت ۲۰ روز از بازداشت رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران هیچ خبری از وضعیت او در دست نیست.
 به گزارش «میزان خبر» مهندس محمد توسلی که ۱۲ آبان ماه در بازداشت است، تاکنون با منزل خود تماس نگرفته است و اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.
بی‌خبری از وضعیت این فعال سیاسی، نگرانی‌ها در مورد سلامت وی را تشدید کرده است. 
بازداشت اخیر مهندس محمد توسلی توسط نیروهای امنیتی پس از حمله رسانه های اقتدار گرا به نامهٔ ۱۴۳ فعال سیاسی و اجتماعی، خطاب به رییس جمهور پیشین ایران،سید محمد خاتمی، صورت گرفته است.
در این نامه فعالان سیاسی و اجتماعی گوشزد کرده بودند: «کمترین چشم‌انداز روشنی برای صیانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود نخواهد داشت.»

همسر مهندس توسلی پیش از این در مصاحبه‌ای با سایت جرس گفته بود: «آقای توسلی ۷۴ سال دارند و تا الان مشکل و ناراحتی جسمانی خاصی نداشتند و اگر مشکلی برایشان پیش بیاید بخاطر همین فشارهایی است که در انفرادی ممکن است به ایشان وارد شود. ما بسیار نگران حال ایشان هستیم.‌‌ همان زمان هم به آقایان گفتم چرا با خانواده ما این برخورد‌ها را می‌کنید؟ که فقط می‌گفتند صحبت نکنید، مصاحبه نکنید و سکوت کنید.»

بعد از عاشورای ۱۳۸۸، دختر مهندس توسلی، مهندس لیلا توسلی، و داماد ایشان، مهندس محمد فرید طاهری، بازداشت شدند و هم اکنون در حال سپری کردن احکام سنگین دادگاه انقلاب هستند.

مهندس محمد توسلی، اولین شهردار تهران پس از انقلاب سال ۵۷ بود و قبل و بعد از انقلاب در سالهای ۵۴، ۶۷، ۶۹، ۸۰ و ۸۸ بازداشت شده و تحت شکنجه‌های طاقت فرسا قرار گرفته است.