به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۰۷، ۱۳۹۰

وزیرخارجه آلمان: جنبش مردم‌سالاری ایران را فراموش نکنیم
«در ایران انسان‌های عاشق آزادی تحت سرکوب بسیاری هستند که نباید فراموش شوند»
گیدو وستروله، وزیرخارجه آلمان روز چهارشنبه (۲۳ نوامبر/ ۲ آذر) هنگام سخنرانی در مجلس فدرال این کشور هشدار داد که با توجه به تحولات جهان عرب، جنبش دموکراسی‌خواهی ایران نباید به دست فراموشی سپرده شود. سیاستمدار عضو حزب لیبرال دموکرات تاکید کرد:«در ایران تنها برنامه هسته‌ای مناقشه برانگیز وجود ندارد، بلکه انسان‌های عاشق آزادی تحت سرکوب بسیاری هستند که نباید فراموش شوند.»
وزیرخارجه آلمان گفت که توجه به این موضوع برای سیاست‌خارجی آلمان یک امر طبیعی است. وی همزمان هشدار داد که سرنوشت انقلاب مصر به نخی بند است. وستروله تضمین کرد که «آلمان همه نیروی خود را به کار می‌بندد تا روند انتقالی مصر به یک تحول واقعی منتهی شود.»

بحث تحریم نفت

گیدو وستروله در شرایطی بر اهمیت پشتیبانی از جنبش مردم‌سالاری ایران انگشت نهاده که جهان غرب این روزها تنها به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی چشم دوخته است و می‌کوشد با گسترش تحریم‌ها تهران را به تجدیدنظر در برنامه‌مناقشه‌برانگیز هسته‌ای خود وادارد.

در اروپا و آمریکا، به دنبال تحریم بانک‌های ایرانی، بحث احتمال تحریم خرید نفت از جمهوری اسلامی نیز اوج گرفته است. روز دوشنبه (۲۱ نوامبر) نیکلا سارکوزی رئیس‌جمهوری فرانسه به اتحادیه اروپا، آمریکا، ژاپن ، کانادا و سایر کشورهای مایل به همکاری پیشنهاد کرد که فورا دارائی‌های بانک مرکزی ایران را مسدود و خرید نفت از این کشور را متوقف کنند.

گونتر اوتینگر کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه گفت که در صورت تحریم نفت ایران، اروپا با کمبود انرژی روبرو نخواهد شد. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اطمینان داد که در این صورت نیاز نفت اروپا از طریق اوپک و سایر کشورهای نفت‌خیز به راحتی تامین خواهد شد. عربستان سعودی پیش‌تر چند‌بار اعلام کرده است که می‌تواند ظرفیت تولید خود را تا ۳ میلیون بشکه در روز بالا ببرد.

همزمان، جمهوری خلق چین اعلام کرده است که در گسترش تحریم‌های غرب علیه ایران شرکت نخواهد کرد. یک سخنگوی وزارت‌خارجه چین روز چهارشنبه به خبرگزاری‌ها گفته است:«تحریم بیشتر مشکلات را با تهران حل نمی‌کند، بلکه پیچیده‌تر خواهد کرد.»

دویچه وله