به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، تیر ۰۹، ۱۳۹۶

زنانی که نقاب گاو می‌گذارند


پروژه یک عکاس در هند که زنان را در موقعیت‌های مختلف با نقاب گاو به تصویر کشیده، سر و صدای زیادی به پا کرده و خشم هندوهای ملی‌گرا را برانگیخته است. عکاس این پروژه این سوال بسیار جنجالی را مطرح کرده که آیا ارزش زنان در هند از گاو هم کمتر است.

سوجاترو گوش، عکاس ۲۳ مقیم دهلی به بی‌بی‌سی گفت: "این واقعیت که در کشور ما به گاوها بیش از زنان اهمیت می‌هند، مرا آشفته و نگران می‌کند. اگر به زنی تجاوز یا تعرض شود و بخواهد پی آن را بگیرد بیش از آن طول می‌کشد که به مشکل مربوط به یک گاو رسیدگی شود که برای خیلی از هندوها حیوانی مقدس است."

هند بارها و بارها به دلیل پرونده‌های مربوط به جرایم علیه زنان موضوع اخبار رسانه‌های جهان شده است. آمار دولتی هند می‌گوید در هر ۱۵ دقیقه یک فقره تجاوز در این کشور رخ می‌دهد.

سوجاترو گوش می‌گوید: "این پرونده‌ها سال‌ها در دادگاه خاک می‌خورد تا این که مجرم به مجازات برسد. اما اگر گاوی کشته شود، گروه‌های تندروی هندو بلافاصله دست به‌کار می‌شوند و به سراغ مظنونان می‌روند تا آنها را بکشند یا بزنند."

به گفته آقای گوش پروژه عکاسی زنان با نقاب گاو شیوه اعتراض او است به نفوذ روزافزون گروه‌های خودسر محافظ گاوها که از زمان به قدرت رسیدن حزب بهاراتیا جاناتا و نخست وزیری نارندرا مودی از قبل هم جسورتر شده‌اند.

او می‌گوید: "پرونده قتل دادری (که در آن یک مرد مسلمان به دلیل شایعه‌ نگهداری و مصرف گوشت گاو به دست یک هندو کشته شد) و حملات مشابه مذهبی به مسلمانان از سوی گروه‌های طرفدار گاوها من را نگران کرده است." 

گیتا پاندی  بی‌بی‌سی، دهلی