به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، خرداد ۲۹، ۱۳۹۶

در مسجد لیبرال آلمان چه خبر است؟

حجاب آزاد و پیش‌نمازی زنان در مسجد مختلط برلین

به گزارش خبرنگار «پارسینه»، داخل ساختمانی با نمای آجر قرمز، غیرمعمول ترین مسجد در پایتخت آلمان توسط «سیران آتیس»، که خودش را یک مسلمان فمینیست می خواند، برپا شده است.

واشنگتن پست گزارش می دهد، زنی با موهای دو رنگ ندای «الله اکبر» سر می دهد تا مردم را به نماز فرابخواند و مردان و زنان در کنار هم می نشینند تا آماده نماز شوند.

آتیس وارد مسجد ابن رشد- گوته می شود و نماز را برپا می دارد، سپس دو امام جماعت، یک مرد و یک زن، به نوبت هدایت نماز جمعه را بر عهده می گیرند.
مراسم با پیوستن حضار به دو خاخام یهودی که سرود دوستی را به زبان عبری می خوانند، به پایان می رسد.

آتیس و حامیانش می گویند می خواهند یک نشان پیشرفته تر و حتی فمینیستی از دین اسلام عرضه کنند.

بنیانگذار این مسجد می گوید: «هدف این است که مکانی مقدس برای اسلام لیبرال فراهم کنیم. در مسجدهای معمول که زنان باید در یک اتاق پشتی زشت عبادت کنند، من احساس تبعیض می کنم».

این مسجد یکی از عبادتگاه های مجموعه ای کوچک اما رو به رشد از مساجد لیبرال است که همه یا بخشی از آنها توسط زنان بنیان گذاشته شده اند.

برای نمونه، در لندن مسجدی در سال 2012 گشایش یافته که یک زن به طور معمول امامت را بر عهده دارد و زنان و مردان از هر قشری، از جمله همجنسگراها، در آن حضور پیدا می کنند.اخیرا، مسجدهای مختلط یا زنانه، از کالیفرنیا تا سوئیس و دانمارک، گسترش بسیاری پیدا کرده اند.

ایجاد مسجد لیبرال برلین موجب برانگیختن انتقاداتی در شبکه های اجتماعی شده است. گروه «نسل اسلام» در توییتر خود نوشت: «مسجد بدون اسلام. کسانی که آتیس را می شناسند می دانند او طرفدار اسلامی است که برپایه منابعش قرار ندارد».

برهان کِسیچی، رییس شورای اسلامی جمهوری فدرال آلمان هم مسجد ابن رشد- گوته را یک هوس زودگذر می داند.
او می گوید:
«ما آن را مشاهده کردیم و متعجب شدیم... چگونه چنین رخدادی در آنجا را می توان فرض کرد که ریش در اسلام دارد».

او اضافه کرد: «البته که زنان برابر هستند. جدایی در اعمال مذهبی به معنای نابرابر بودن آنها نیست».