به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۲۴، ۱۳۹۶

دستگیری صدها معترض روس

در روز ملی روسیه رقیب جدی پوتین در بازداشت
«آلکسی ناوالنی» دستگیر شد
قرار بود روس‌های معترض در روز ملی این کشور به خیابان‌ها رفته و علیه فساد دولتی اعتراض کنند. تنها در «نووسیبیرسک» واقع در سیبری، حدود سه‌ هزار نفر در اعتراض به فساد به خیابا‌ن‌ها رفتند، اما داستان به‌ گونه‌ای دیگر رقم خورد و با دستگیری رهبر اپوزیسیون این کشور، صدها نفر از معترضان روس نیز بلافاصله بازداشت شدند. به گزارش بی‌بی‌سی، در اکثر شهرهای دیگر روسیه و همچنین پایتخت نیز داستان از همین قرار بود؛ مسئولان روسی می‌گویند این شدت از برخورد به این دلیل است که برای این راهپیمایی اعتراضی مجوزی داده نشده بود. اما موج دستگیری معترضان از زمانی آغاز شد که «آلکسی ناوالنی»، رهبر اپوزیسیون روسیه که قصد دارد در انتخابات آینده با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری این کشور رقابت کند، به همراه یکی از سخنگویان دفتر او در همان نخستین لحظات تظاهرات از سوی مأموران پلیس دستگیر شدند.
همسر این سیاست‌مدار ٤١‌ساله در حالی با انتشار توییتی خبر دستگیری او را داد که هوادارانش در اعتراض به سیاست‌های دولت روسیه و گسترش فساد دولتی به خیابان‌ها آمده بودند. به گفته شاهدان عینی، پلیس روسیه، معترضان را به صورت اتفاقی و تصادفی بازداشت کرده است و هیچ گونه دلیل مشخصی برای دستگیری آنان ندارد. رهبر اپوزیسیون روسیه اواخر ماه مارس نیز دستگیر شده بود. او برای مبارزه با فساد در روسیه، مردم را به تظاهراتی سراسری فراخوانده بود و در آن هنگام پلیس اقدام به دستگیری او کرد و پس از ۱۵ روز حبس، از زندان آزاد شد.

در عکسی که ناوالنی در توییتر منتشر کرده، حضور پررنگ ماشین‌های پلیس در نزدیکی محل برگزاری تظاهرات دیده می‌شود. ناوالنی قصد دارد برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده روسیه نامزد شود. او با استفاده از یک آکسیون آنلاین موفق شده که نسل جدید روسیه را به خیابان‌ها بکشاند. او پس از انتشار فیلمی درباره ثروت کلان و دارایی‌های «دیمیتری مدودف»، نخست‌وزیر روسیه که گویا از طریق کنترل شبکه‌ای از نهادها و انجمن‌ها کسب شده، مردم را به اعتراض علیه فساد دولتی فراخوانده بود.

درحال‌حاضر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند رهبر اپوزیسیون روسیه از قدرت کافی برای پشت‌سر‌گذاشتن پوتین در انتخابات آتی برخوردار است؛ اما هنوز مشخص نیست که کرملین به ناوالنی اجازه دهد که برای ریاست‌جمهوری نامزد شود یا خیر. بااین‌حال این وکیل ۴۱‌ساله امیدوار است با ایجاد کمپینی ضد‌فساد حمایت مردمی‌اش را افزایش دهد.

شرق