به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۳۱، ۱۳۹۶

خیابان کاشانی در بن‌بست اسناد کودتای ۲۸ مرداد

انتشار اسناد وزارت خارجه آمریکا در مورد نقش این کشور و بریتانیا در کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت مصدق بار دیگر توجه‌ها را به نقش آیت‌الله کاشانی در این رخداد جلب کرد. برخی خواستار حذف نام او از خیابان‌ها شده‌اند.
وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا پس از ۶۴ سال برای نخستین بار تمام اسناد مربوط به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که منجر به سرنگونی دولت ملی محمد مصدق شد را منتشر کرد.
پیش از این سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در سال ۲۰۱۳ اسنادی را از دخالت این سازمان در کودتای ۲۸ مرداد از طبقه‌بندی محرمانه خارج و منتشر کرده بود.
اسناد تازه بالغ بر ۱۰۰۰  صفحه است و بر اساس ۴ برهه زمانی دسته‌بندی شده‌اند: "بررسی دولت مصدق از فوریه ۱۹۵۱ تا فوریه ۱۹۵۲"، "بحران سیاسی ژوئیه ۱۹۵۲ ایران و پیامدهای آن"، "برنامه‌ریزی و اجرای عملیات آژاکس در اوت ۱۹۵۳" و "دوران پس از عملیات آژاکس، از سپتامبر ۱۹۵۳ تا دسامبر ۱۹۵۴".

درخواست تغییر نام خیابان از کاشانی به مصدق
پس از انتشار این اسناد، موضوع نقش آیت‌الله ابوالقاسم کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد بیش از عملکرد دولت‌های وقت بریتانیا و آمریکا و سازمان‌های اطلاعاتی این دو کشور مورد توجه قرار گرفت.
عبدا‌لله رمضان‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سخنگوی دولت محمد خاتمی در توییتر خود نوشت: «حال که اسناد همراهی کاشانی با کودتای آمریکایی افشا شده نام خیابان "آیت الله کاشانی" را تغییر دهید.»
این درخواست با اشاره به این موضوع که هیچ خیابانی در ایران به نام دکتر محمد مصدق نیست، از سوی برخی دیگر از کاربران تکرار شده است.

دویچه وله