به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۰

شمار قربانیان حملات تروریستی در نروژ به ۹۲ نفر رسید

«آندرس برینگ برایویک» نام  متهمی است که پلیس می‌گوید عملیات تروریستی کار او بوده است.

براساس آخرین گزارش‌ها، تنها در جزیره "اوتویا"‌، محل برپایی اردوی جوانان حزب سوسیال دمکرات، دست‌کم ۸۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
پلیس نروژ فرد ۳۲ ساله‌ای را به عنوان متهم بازداشت کرده است. براساس آخرین اطلاعات پلیس، هر دو عملیات تروریستی توسط این فرد انجام شده است.
پلیس فرد دیگری را نیز در نزدیکی هتلی بازداشت کرده که "ینز استولتن‌برگ"، نخست‌وزیر نروژ در آن اقامت داشت. این فرد یک چاقو به همراه داشته، اما هنوز روشن نیست که ارتباطی با دو عملیات تروریستی داشته یا نه.

  هر دو حادثه‌ی تروریستی بعد از ظهر روز جمعه (۳۱ تیر/۲۲ ژوئیه) رخ داد. حادثه نخست در مرکز شهر اسلو به تعدادی از عمارت‌های دولتی آسیب رساند و سراسر پایتخت را به آشوب کشاند. در این انفجار دست‌کم ۷ نفر کشته شدند. تعداد مجروحان نیز ده‌ها نفر عنوان شده است.

شدت انفجار در مرکز اسلو به حدی بود که بسیاری از ساختمان‌های پیرامون محل انفجار بمب آسیب دیدند. این بمب در نزدیکی دفتر "ینز استولتنبرگ"، نخست‌وزیر نروژ، منفجر شد. اما به گفته پلیس، در زمان انفجار نخست‌وزیر نروژ در دفتر کار خود نبود.

حادثه‌ی هولناک دوم ساعاتی بعد در جزیره اوتویا در ۴۰ کیلومتری اسلو رخ داد. به گفته ماموران انتظامی نروژ فردی مسلح که اونیفورم پلیس را بر تن داشت، به روی ساکنان اردوگاه جوانان آتش گشود.