به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۰

ایجاد مرکز تحقیقاتی تازه در تهران با هدف ساخت سلاح اتمی

سازمان مجاهدین خلق ایران روز جمعه اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی چند پروژه پراکنده در زمینه تحقیقات هسته‌ای را به منظور «ساخت و تولید تسلیحات اتمی» در یک مرکز دفاعی تازه در تهران گرد هم آورده‌اند. هنوز مقامات ایرانی به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی این سازمان، وزارت دفاع ایران این مرکز تحقیقاتی تازه با عنوان «سازمان پژوهش‌های نو دفاعی» را در ماه مارس گذشته، فروردین‌ماه سال جاری، با هدف ادغام و گرد هم آوردن برنامه‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای کشور ایجاد کرده است.
در حالی که وزارت خارجه ایالات متحده هنوز به گزارش سازمان مجاهدین خلق واکنشی نشان نداده، یک بازرس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که پیشتر گزارشی مشابه را شنیده است.
الی هاینونن، معاون سابق آژانس که مسئولیت بازرسان فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده داشت، روز جمعه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که اطلاعاتی مشابه دریافت کرده، اما شنیده است که مرکز تحقیقاتی تازه در تهران زیر نظر سپاه پاسداران ایران است، نه وزارت دفاع.
بر اساس شنیده‌های آقای هاینونن که در بین مقامات جمهوری اسلامی چندان محبوبیتی ندارد، ایجاد این مرکز پژوهشی تلاشی است از سوی آیت‌الله خامنه‌ای برای گرفتن اختیارات محمود احمدی‌نژاد در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای.
به گفته سخنگوی سازمان مجاهدین خلق،‌ ایران به این دلیل فعالیت‌های «پنهان» اتمی خود را در یک جا گرد هم آورده که اطمینان دارد می‌تواند هم‌چنان از دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های حساس و دانشمندان خود جلوگیری کند.

سازمان مجاهدین خلق ایران تاکنون در چندین مورد اطلاعاتی را در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران و برنامه اتمی کشور منتشر کرده که برخی از آنها مانند افشای محل سایت فُردو در نزدیکی قم تایید نیز شده است.
این سازمان در فروردین‌ماه گذشته نیز از وجود کارخانه‌ای در نزدیکی تهران خبر داد که در چهار سال و نیم گذشته در برنامه هسته‌ای ایران «نقشی کلیدی» داشته و «بزرگ‌ترین تولیدکننده سانتریفیوژ» برای غنی‌سازی اورانیوم است.