به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۰۳، ۱۳۹۰

مریم بیدگلی در قم بازداشت شد
 
مریم بیدگلی، فعال حقوق زنان و کمپین یک میلیون امضاء در شهر قم بازداشت شد.
به گزارش کميته گزارشگران حقوق بشر، بازداشت خانم بيگدلی بامداد روز پنج‌شنبه توسط نيروهای انتظامی صورت گرفته و مأموران وی را در منزلش دستگير کرده‌اند.
بنا به اين گزارش مريم بيگدلی عصر همان روز با خانواده خود تماس تلفنی گرفته و گفته که به بند عمومی زندان لنگرود قم منتقل شده است.
مريم بيگدلی به همراه فاطمه مسجدی، ديگر فعال حقوق زنان و عضو کمپين يک ميليون امضاء پيش از اين يک بار در روز هفدهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۸ توسط مأموران امنیتی در قم بازداشت شده بودند اما پس از دو هفته با تودیع وثیقه ۲۰ میلیون تومانی آزاد شدند.
دادگاه بدوی هر کدام از آن‌ها را به یک سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرده بود.
اين دو فعال حقوق زنان همچنين در بهمن ماه سال ۱۳۸۹، توسط دادگاه تجدید نظر دادگستری استان قم به شش ماه حبس تعزیری و دو میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
اتهامات مریم بیدگلی «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و به نفع گروه فمینیستی (کمپین) از طریق انتشار و جمع‌آوری امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز درمورد زنان» عنوان شده بود.
در حکم وی همچنين امضای بیانیه در مورد «عدم صلاحیت جمهوری اسلامی در کسب کرسی گروه منطقه‌ای آسیا در کمیسیون مقام زن سازمان ملل» نیز در نظر گرفته شده بود.
مريم بيدگلی در دفاعيات خود ضمن رد اتهامات، گفته بود در کمپين يک ميليون امضاء که هدف آن جمع‌آوری امضاء برای ارائه پيشنهاد به نهاد قانون‌گذار است، به صورت داوطلبانه و به‌عنوان يک شهروند فعاليت داشته و امضاء جمع کرده است.
وی در آخرين دفاعيات خود نيز تأکيد کرد که تا کنون هيچ مرجع قضايی، کمپين را غيرقانونی اعلام نکرده است.
فاطمه مسجدی نيز در بهمن‌ماه سال ۸۹ بازداشت شده بود که با اتمام دوران محکومیت از زندان آزاد شده است.