به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، خرداد ۱۹، ۱۳۹۶

جیمز کومی در سنا: روسیه بدون شک در انتخابات آمریکا دخالت کرد

جیمز کومی ترامپ را به دروغگویی متهم کرد
جیمز کومی، رئیس پیشین پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) دولت دونالد ترامپ را به دروغگویی متهم کرد و مدعی شد که دونالد ترامپ با گفتن دروغ‌های آشکار کوشش کرده او را بدنام کند.
رئیس پیشین پلیس فدرال آمریکا، جیمز کومی، که روز پنجشنبه ۱۸ خرداد / ۸ ژوئن، در جلسه شهادت کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در جایگاه شهود قرار گرفت، پس از ادای سوگند در پاسخ به سوالاتی که در سنای آمریکا در بارۀ سبب بر کناری وی در روز نهم ماه می توسط دونالد ترامپ مطرح شد گفت:
دولت آمریکا با گفتن اینکه اف. بی.آی در آشفتگی به سر می برد، ضعیف اداره شده و کارکنان آن اعتماد خود را نسبت به مدیر این سازمان از دست داده اند، من و مهمتر از آن اف.بی.آی را بدنام کرد.
جیمز کومی همچنین گفت که از برکناری خود توسط رئیس ‌جمهوری آمریکا متحیر شده و دونالد ترامپ دلایل پیش کشیده شده درباره اخراج او را تغییر داده است.
رئیس پیشین اف بی آی، گفت: تغییر توضیحات ترامپ باعث تحیر من شده است و به طور فزاینده‌ای مرا نگران کرده است.
او در بخشی از سخنانش به این موضوع اشاره کرد که پیش از این دو نالد ترامپ، همواره عملکرد وی را مورد تمجید قرار داده بود.
کومی اظهار داشت که به ترامپ گفته است قصد دارد تا دوره ده ساله ریاست خود بر اف‌ بی‌آی را به پایان برساند. او تا زمان اخراج از سمتش، چهار سال بود که ریاست اف‌ بی‌آی را به عهده داشت.
جیمزکومی، دلیل اخراج خود را تحقیقات پلیس فدرال درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌ جمهوری ایالات متحد آمریکاعنوان کرد.
منتقدان پس از برکناری کومی گفتند که ترامپ قصد دارد بر تحقیقات اف بی آی در مورد نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و احتمال تبانی میان دو طرف، سرپوش گذارد. دولت روسیه ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد تلاش مسکو برای اعمال نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع ترامپ را رد کرده است.
جیمز کومی, در یک شهادت نامه کتبی که یک روز قبل از حضور خود در جلسه استماع کمیته اطلاعاتی آمریکا منتشر شد، نوشت که ترامپ از وی خواسته بود تا تحقیقات درباره ارتباط مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی آمریکا با روس ها را متوقف کند.
کومی درباره دیدار خود با ترامپ در ماه فوریه (بهمن) گذشته نوشت که رئیس جمهوری آمریکا به وی گفته بود از قضیه فلین در این پرونده صرف نظر کند.
کومی در خصوص دلیل اصلی یادداشت برداری از دیدارها و گفتگوهای تلفنی خود با دونالد ترامپ گفت: رفتار ترامپ برای من تازه بود و مرا به این نتیجه رساند که باید یادداشت بردارم و جزئیات را به صورت کامل بنویسم.
در جریان این دیدار، ترامپ از کومی پرسید که آیا درباره شخص او نیز تحقیقاتی صورت می‌گیرد. رییس اف‌ بی‌آی می‌گوید که به او گفته است وی هدف تحقیقات نیست.
جیمز کومی ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای او با دونالد ترامپ ضبط شده باشند و افزود که اگر رییس‌جمهوری چنین نوارهایی دارد، همه آنها را منتشر کند.
ترامپ ماه پیش، در حساب کاربری توییتر خود، نوشته بود خوبست جیمز کومی پیش از انتشار محتوای گفتگوهای خود با وی، مطمئن شود که نوارهایی دراین باره وجود نداشته باشد. وی این چنین بطور غیرمستقیم هشدار می داد که گفتگوهای خود با جیمزکومی را ضبط کرده است.
سارا هاکبی، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به اظهارات جیمز کومی گفته است که رییس‌جمهوری "دروغگو" نیست.
وی که در یک جلسه غیرعلنی با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت: "قطعا می‌توانم بگویم که رییس‌جمهوری دروغگو نیست".

رادیو بین المللی فرانسه