به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، خرداد ۱۹، ۱۳۹۶

انگلستان: حزب محافظه کار اکثریت را از دست داد

نتیجه این انتخابات ابهاماتی را در مورد آینده پدید آورده است.
جرمی کوربین   ،    ترزا می 


بی بی سی:  نتایج اولیه انتخابات پارلمانی بریتانیا حاکی از ناکامی ترزا می، نخست وزیر، در کسب حمایت گسترده‌تر رای دهندگان و احتمال تشکیل دولت ائتلافی است.

صبح روز گذشته رای‌گیری به منظور انتخاب ۶۵۰ نماینده مجلس عوام پارلمان بریتانیا آغاز شد و نتایج اولیه در صبح جمعه، ۱۹ خرداد (۹ ژوئنی) حاکی از آن است که به احتمال زیاد حزب حاکم محافظه کار با از دست دادن دست کم ۱۲ کرسی، تنها ۳۱۸ کرسی خود را حفظ خواهد کرد و به این ترتیب، به ۲۲۶ کرسی لازم برای برخورداری از اکثریت مطلق در پارلمان دست نخواهد یافت.

تا این لحظه، نتیجه شمارش آرا در ۶۳۷ حوزه انتخابیه نشان می‌دهد که حزب محافظه کار با از دست دادن ۱۱ کرسی، تا کنون ۳۱۱ کرسی کسب کرده و حزب کارگر با به دست آوردن ۲۸ کرسی، تعداد کرسی‌های خود را به ۲۵۸ کرسی افزایش داده است. حزب ملیگرای اسکاتلند با از دست دادن ۲۱ کرسی به ۳۴ کرسی دست یافته و حزب لیبرال دموکرات با کسب ۵ کرسی، ۱۲ کرسی به دست آورده است. سایر احزاب نیز ۲ کرسی از دست داده و در مجموع ۱۰ کرسی به دست آورده‌اند.
حزب لیبرال دموکرات به طور سنتی سومین حزب بزرگ در پارلمان بریتانیا بود اما در انتخابات گذشته، مقام خود را به حزب ملیگرای اسکاتلند واگذار کرد. حزب ملیگرای اسکاتلند، که مواضعی چپگرایانه دارد، با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت بوده و با اتکا به اینکه اکثر مردم این بخش از بریتانیا نیز خواستار ادامه عضویت در اتحادیه اروپا بوده‌اند، احتمال برگزاری مجدد همه‌پرسی استقلال اسکاتلند را نیز مطرح کرده بود. این حزب دارای مواضع چپگرایانه است. این حزب تنها برای حوزه های انتخابیه اسکاتلند نامزد انتخاباتی معرفی کرده بود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، نتیجه انتخابات را پاسخ منفی رای‌دهندگان به نخست وزیر توصیف کرده و از خانم می خواسته است سمت خود کناره‌گیری کند.

انتخابات دوره قبلی پارلمان در ماه مه سال ٢٠١٥ برگزار شد و حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون که از سال ۲۰۱۰ رهبری یک دولت ائتلافی با حزب لیبرال دموکرات را در دست داشت، با کسب اکثریت لازم در این پارلمان، توانست دولت جدید را به طور مستقل تشکیل دهد.

از جمله وعده‌های آقای کامرون در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۵، برگزاری همه‌پرسی در مورد ادامه عضویت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود. با اینکه او و بسیاری از اعضای دولت و شخصیت‌های سیاسی احزاب مختلف در جریان تبلیغات قبل از همه‌پرسی از ادامه عضویت بریتانیا حمایت کردند، شرکت کنندگان در همه پرسی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - موسوم به برگزیت - رای دادند. با مشخص شدن نتیجه همه‌پرسی، دیوید کامرون با اعلام اینکه فرد جدیدی باید مسئولیت مذاکره خروج این کشور از اتحادیه اروپا را بر عهده بگیرد، از سمت خود کناره‌گیری کرد و حزب محافظه کار ترزا می را به عنوان رهبر حزب و نخست وزیر برگزید.

خانم می پس از انتصاب به نخست وزیری تاکید کرد که مهمترین موضوع برای دولت او مذاکره برگزیت با بهترین شرایط ممکن است. او پس از کسب موافقت پارلمان برای به جریان انداختن روند مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا، اعلام کرد که خواستار برگزاری انتخابات است، هر چند پیشتر با انتخابات پیش از موعد مخالفت کرده بود.

استدلال او این بود که محور قرار گرفتن برگزیت در این انتخابات به معنی آن است که دولت آینده حمایت مردم در مذاکرات را کسب کرده و با قدرت و اعتبار بیشتری در این زمینه پیش خواهد رفت. به همین دلیل، با آشکار شدن نتایج اولیه رای‌گیری در روز جمعه، برخی از سیاستمداران این انتخابات را سنجش موقعیت شخصی خانم می در سمت نخست وزیر توصیف کرده و گفتند که مسئولیت نتیجه انتخابات متوجه اوست.

در حالیکه حزب کارگر با اختلاف درون-حزبی بر سر رهبری جرمی کوربین، شباهت دیدگاه آن به حزب محافظه کار در مورد خروج از اتحادیه اروپا همراه با ابهاماتی در مورد موضع رهبر حزب در این زمینه و موقعیت ضعیف در نظرسنجی ها وارد مبارزات انتخاباتی شد و ظاهرا انتظار این بود که حزب محافظه کار با اکثریت بزرگتر به قدرت بازگردد. با اینهمه، در طول مبارزات انتخاباتی، موضوعات دیگری علاوه بر برگزیت مطرح شد و به خصوص وعده های حزب کارگر برای بهبود امکانات رفاهی و مخالفت با ریاضت اقتصادی از آن جمله بود. با توجه به نتیجه انتخابات، به نظر می‌رسد که برای رای‌دهندگان موضوعاتی فراتر از خروج از اتحادیه اروپا اهمیت داشته و برنامه حزب کارگر توانسته است نظر آنان را جلب کند.
حزب کارگر از اواسط دهه 1990 میلادی با تغییر جهتی اساسی در رویکرد سنتی خود، به عنوان یک حزب چپ میانه وارد مبارزات سیاسی شد اما آقای کوربین با چرخشی اساسی، گرایش‌های سنتی و چپگرایانه‌تر این حزب را احیا کرده است. در عین حال، با توجه به تعداد کرسی‌های این حزب در انتخابات، به نظر نمی‌رسد بتواند حمایت لازم برای تشکیل دولتی ائتلافی را کسب کند.

نتیجه این انتخابات ابهاماتی را در مورد آینده پدید آورده است. اگرچه محتمل‌ترین پی‌آمد آن، تشکیل یک دولت ائتلافی به رهبری حزب محافظه کار است، اما با توجه به تاکید خانم می به اتکای به حمایت گسترده مردم برای موفقیت در مذاکرات برگزیت، مشخص نیست که آیا دولت آینده نیز دوامی خواهد داشت یا اینکه برگزاری انتخابات دیگری در آینده نزدیک ضرورت خواهد یافت.

پارلمان بریتانیا از دو مجلس عوام و اعیان (لردها) تشکیل شده است. در گذشته، اشراف موروثی که دارای لقب لرد بودند یا کسانی که این لقب را به طور مادام العمر دریافت می‌کردند، در این مجلس عضویت مادام‌العمر داشتند. با اصلاحاتی که در دهه‌های اخیر در این مجلس صورت گرفته، تنها معدودی از اشراف موروثی به انتخاب همترازان خود عضو این مجلس می‌شوند و سایر اعضا را اشراف غیرموروثی، یعنی کسانی تشکیل می‌دهند که این عنوان را برای طول عمر خود دریافت می‌کنند.

نهاد اصلی قانونگذاری در بریتانیا مجلس عوام است. در این کشور، اعضای دولت باید عضو پارلمان باشند و معمولا نخست وزیر و وزیران اصلی از نمایندگان مجلس عوام هستند. در گذشته، نخست وزیر بریتانیا می‌توانست هر زمان که صلاح می‌دانست مجلس عوام را منحل کند اما در سال ٢٠١١ و دوره نخست وزیر دیوید کامرون، قانونی به تصویب رسید که براساس آن دوره قانونگذاری به مدت پنج سال تثبیت شد هر چند در صورت رای عدم اعتماد مجلس به دولت یا رای اکثریت دو سوم نمایندگان مجلس عوام به انحلال پارلمان، پارلمان می‌تواند منحل ‌شود.

طبق قوانین بریتانیا، انتخابات پارلمانی باید ظرف ٢٥ روز کاری (منهای تعطیلات آخر هفته و سایر تعطیلات) از تاریخ انحلال یا پایان دوره قانونگذاری مجلس قبلی صورت گیرد و انتخابات فعلی در پی اعلام تصمیم ترزا می برای انحلال پارلمان و تصویب لایحه انحلال پارلمان در پارلمان در روز ١٩ آوریل برگزار شده است. در پی تصویب لایحه انحلال پارلمان، روز ۳ مه نخست وزیر فرمان ملکه برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید در روز ۸ مه (دیروز) ا دریافت کرد.

بی بی سی


تلاش ترزا می برای تشکیل دولت جدید

بر اساس نتایج بدست آمده از شمارش آراء، حزب محافظه کار انگلستان به رهبری ترزا می، بیشترین شمار کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه ۸ ژوئن / ۱۸ خرداد، کسب کرده امّا اکثریت خود را در مجلس عوام از دست داده است.
جِرِمی کُربین، رهبر حزب کارگر با اشاره به شکست نخست وزیر از وی خواست قدرت را ترک کند. با این حال حزب کارگر نیز هر چند در انتخابات کنونی حداقل ۳۱ کرسی بیش از گذشته بدست آورده، امّا قادر به تشکیل دولت آینده نخواهد بود.
بر اساس آخرین نتایج اعلام شده، حزب محافظه کار ۳۱۸ کرسی، حزب کارگر ۲۶۱ کرسی، حزب لیبرال دموکرات ۱۲ کرسی و حزب ملّی گرای اسکاتلند ۳۵ کرسی بدست آورده‌اند.
حزب وحدت گرای ایرلند شمالی ۱۰ کرسی، سبزها یک کرسی و سایر احزاب و افراد مستقل ۱۲ کرسی را از آن خود کرده اند.
چنانکه انتظار می رفت، ترزا می گفته است که حزب محافظه کار تحت رهبری او می تواند  در ائتلاف با حزب وحدت گرای ایرلند شمالی یک دولت جدید تشکیل دهد. قرار است نخست وزیر بریتانیا در این باره امروز با ملکه بریتانیا دیدار کند.
شبکه سکی نیوز بریتانیا می گوید حزب وحدت گرای ایرلند شمالی حمایت خود از ترزا می را در پارلمان اعلام خواهد کرد و حتمی نیست که هردو جناح یک توافق ائتلاف را امضا کنند.
گزارش شده است که نمایندگان و مسئولان اتحادیه اروپا نگرانند که مبادا نتایج انتخابات بریتانیا بر مذاکرات بر سر خروج این کشور از اتحادیه تاثیرات منفی بگذارد.
دونالد تسک، رئیس شورای اروپا در پیامی در توییتر به ترزا می گفته است که حد اکثر تلاشهایش را برای رسیدن به یک توافق بکار ببرد.

رادیو فرانسه